Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Anežka je sobota 02.03.2024Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Diskuze ke článku: Na tábor s pedofilem


Reakce

K tomu pohlazení bych řekl, že záleží, kde toho člověka hladíme a taky za jakým účelem, jestli opětovat lásku, nebo jako akt ukojení

Napsal(a): Merlinosten, email: merlinos@seznam.cz dne: 19.03.2004

neměli by být vyřazováni ze společnosti

boyloveři jsou lidé, jako každý jiní akorát mají jinou sexuální orientaci a doopravdy milují děti. A je veliký rozdíl mezi boyloverem a pedofilem a tak je prosím nezavrhujte, copak jsme vyspělá civilizace nebo co, říká se, že je svoboda a přitom žádná neni. Hodně boyloverů nechce jen mít styk s dítětem, ale chce mu být jen na blízku...

Napsal(a): st.germain, email: boyloves@seznam.cz dne: 09.12.2001

Hra se slovy

Pokud bych v nějakém článku o lásce mezi mužem a ženou četl, že i pohlazení je sex, nepřišlo by mi na tom nic divného. Rozuměl bych té větě tak, že plnohodnotný kontakt mezi milujícím se mužem a ženou není jenom manipulace s genitáliemi a jejich vzrušování, ale - a to především - vztah lásky a důvěry, příjemný pocit z blízkosti a doteku druhého člověka, a že tato fyzická příjemnost a blízkost je projevem a odrazem blízkosti duševní, s níž tvoří jeden nedělitelný celek.

Slovo "sex" má různé významy. Od cizojazyčných významů, které znamenají přímo pohlavní orgán nebo pohlavní identitu, přes vulgární významy označující technické souložení. V úvodní větě ovšem máme na mysli poněkud širší význam. Vycházíme z pojmu "sexualita", které v psychologii neznamená jen nutkavou potřebu souložit, ale vše, co je potřeba k navazování a udržování plnohodnotného vztahu a vše, co bytostně, zevnitř, dělá muže mužem a ženu ženou - přímost či jemnost, náklonnost i starostlivost, radost i touha. Fridrich Nietzsche napsal, že sexualita prostupuje lidskou bytost od jejích kořenů až do jejích nejvyšších vrcholků, nebo tak nějak. Pak bychom tedy sexem rozuměli všechny projevy sexuality, tedy nejen pohlazení, ale i radost, těšení, smutek, úsměv a tisíc a jednu dalších drobností.

Mějme ovšem na paměti, že samotné slovo "sexualita" je dítětem své doby, zejména konce 19. století. Nenazývala se jím původně celostná láska, ale pouhá její troska, její zbytek, který Sigmund Freud vyrval zpod nohou pokrytecké totalitní vídeňské vyšší společnosti a vítězně zvedl jako trofej. Romantismus 18. století byl vídeňskou psychologickou školou seznán jako neperspektivní, nerealistický, na jeho místo byl freudisty dosazen holý, technický, fyziologický sex, pud, princip slasti, snažící se najít upachtěný kompromis se stejně sobeckou touhou ostatních, vyjádřenou v souhrnu jako "princip reality", jako omezující příkazy společnosti. Slovo "sexualita" je produktem nafoukané, přísleplé a odlidštěné pozitivistické vědy, která zůstává na povrchu věcí a myslí si, že co nelze převést do technické řeči, na čísla a míry, neexistuje.

Pokud chceme uvažovat o hodnotě lidských vztahů, doteků, blízkosti a lásky, nediskutujme o tom se sexuology ani s psychiatry. To jsou otázky pro filosofy a umělce, pro lidi, kteří dokáží překročit hranice svých slov a vylámat mříže pojmům, které jsou v nich spoutány. A promlouvat může ten, kdo lásku zažil nebo cítí, nebo ten, komu láska chybí, ne rozumbradové, pro které je prázdným pojmem a kteří ani nechtějí poznat víc. Čtěme Platóna, Shakespeara, Gellnera, Dostojevského, Nietzscheho a nebo třeba Matějčka, díla znamých i neznámých velikánů celého lidstva, ze kterých čiší hloubka i tragika lidského osudu a lidské lásky, moudrost věků i lidského srdce, a tam se učme hledat smysl své vlastní, jedinečné, třeba trochu odlišné lásky a existence.

To, co paní sexuoložka Fifková říkala slovně, byly jen fráze, kterými uhýbala před vyslovenou skutečností. Přesněji a výstižněji byly její postoje čitelné z tváře - unavený pohled plný strachu, postrádající lásku, postrádající touhu porozumět. Duše nutkavě upnutá kamsi ke kdysi naučeným zásadám, plná obav, že kdyby své důvody a názory oživila a zpřítomnila, rozpadly by se jí na prach, nemohly by se vystavit svěžímu větru a vstoupit do dialogu s živými lidmi a jejich osudy. Proto i její poslední věta zněla chladně a nepřítomně jako od zkameněliny. Chtěla-li větou "i pohlazení je sex" vyjádřit opovržení nad láskou pedofila, vyjádříla nevědomky spíše zhnusení ze svého vlastního pojetí sexuality. Z toho, že lásku dokáže chápat jen jako zmocňování se a užívání si, a ne jako dávání sama sebe a přijímání druhého.

Používejme pro lásku lepší slova. Slova erós a erotika už nám moderní doba také ukradla a zdemolovala, ale vraťme se k jejich původnímu významu, k řeckým pojmům erós, fília a agapé, k pochopení nejrůznějších forem a projevů skutečné a úplné lásky. Bylo-li možné slova vyprázdnit a pojmy, které byly jejich obsahem, zapomenout, když se z lidského života vytratily, pak určitě ti, v jejichž srdcích zůstávala stále, třebas nevyslovitelná, mohou zase tatáž nebo jiná, nová slova naplnit obsahem a důstojností.

Napsal(a): Jáchym Brzda, email: pro_me@seznam.cz dne: 03.06.2001

To jsou věci!

Na uvedený televizní pořad jsem se se zájmem podíval. Převážná většina pořadu proběhla zhruba tak, jak je uvedeno v článku, tak se k tomu nebudu moc vracet. Ale velice zajímavá informace zazněla v závěru pořadu. Když pan Filip mluvil o tom hlazení, tak potom, v podstatě už v závěru pořadu, zazněla informace, vcelku jednoznačně formulovaná, že "i pohlazení je sex". Proti této větě tam nikdo neprotestoval, naopak někteří z těch, co byli v záběru kamery, spíše přikyvovali. Protože to byla jedna z posledních vět, které zazněly, tak si myslím, že i ovlivnila celkové vyznění pořadu. A to jsou mi věci! Pokud je skutečně poměrně široce akceptován názor, že i pohlazení je sex, pak jsme národ zvrhlíků. Kromě pedofilie jsou totiž u nás značně rozšířeny další velmi úchylné sklony. Naprostá většina majitelů psů a koček pravidelně provozuje sex se zvířaty. Někteří lidé dokonce provozují sex i se zvířaty, která ani pořádně neznají a náhodně se s nimi setkají. Viděl jsem dokonce i lidi, kteří provozovali sex například se svým autem nebo s jinými předměty. Tož, co se s tím bude dělat?

Napsal(a): Pavel Jůza, email: p.juza@seznam.cz dne: 24.05.2001
1

© Stránka vygenerována za 0.0026 sec. | Aktuálně máme v databázi 8255 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha