Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Kamil je neděle 03.03.2024Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Na tábor s pedofilem

V pondělí 21. 5. se natáčel televizní pořad Áčko, ve kterém se řešily otázky pedofílie. Jedná se ale o tolik složité téma, že do krátkých 45 minut se toho mnoho nevešlo. Ostatně podívejte se ve středu sami. Pár doplňků k tomu, co jsem nestačil říct, nabízím aspoň v tomto článku.

     V Áčku byli čtyři hosté. Začínal pedofil Filip, který popsal, jak těžce nesl, když zjistil ve 13 letech skutečnost, že je pedofil. K problému se hned po něm vyjadřovala sexuoložka, jejíž jméno jsem si bohužel nezapamatoval. Po krátkém úvodu jsem přišel na řadu já, jako vedoucí, který 20 let pracuje s dětmi a podílí se též na přípravě dalších vedoucích. Pozván jsem byl na základě některých diskusí k této problematice v našem magazínu a v Marťasově diskusním fóru na Xku "Mohou být pedofilové na Internetu nebezpeční?".

     Moje dojmy z natáčení? Trochu rozpačité, mírná obava, no uvidíme. Tématiku jsme před pořadem prohovořili s manželi Vaňurovými, kdy jsme jim sdělil, že nejvíce informací jsem načerpal z Internetu, právě z oné diskuse na Xku, kde jsou i odkazy na stránky boyloverů, které jsou dosti poučné, protože vyjadřují psychické rozpoložení těchto lidí, kteří pedofilní sklony mají, ale dětem ublížit nechtějí.

     Na jedné takové stránce jsem našel i názor, že sexuální orientace nikoho není zcela čistá a že každý je trochu nakombinovaný. Tedy, že může být majoritně hetorosexuál a minoritně třeba trochu pedofil. Někdo jiný může mít zase zcela jiné kombinace. Tento názor je rozhodně zajímavý a stojí za zamyšlení. Rozhodně ale netvrdím, že je zcela určitě správný, jak jej bohužel uvedl moderátor pořadu.

     Ostatně definice pedofila, o čemž jsme několik dní před natáčením také mluvili, není podle mě jednoznačná. Různí lidé mají o tomto pojmu různé představy. Ten klasický původní vychází z latiny a je to člověk, který má rád děti. Mezi odborníky se zase používá toto označení jako označení sexuální orientace. Poslední, a mě někdy připadá, že bohužel nejrozšířenější, je, že jde o zločince. Bohužel o tom utvrzují často formulace "byl odsouzen za pedofilii" místo správné formulace "byl odsouzen za zneužití dítěte".

     Tuto skutečnost v podstatě potvrdila i sexuoložka, která řekla, že je nutno rozlišovat mezi pedofilními sklony (sexuální orientace) a pedofilním jednáním (jednání v rozporu se zákonem). To, že část pedofilů neprovozuje pedofilní jednání, tedy neporušuje zákony, jsem věděl. Překvapením pro mě spíš byla informace, že někteří jedinci provozují pedofilní jednání, přestože nemají pedofilní sklony. Tedy jinak řečeno, zneužijí dítě, aniž by byli pedofilové.

     Paní sexuoložka zkonstatovala, že pedofilové, kteří umějí své chování ovládat, bývají velmi dobrými učiteli, vychovateli a vedoucími. Zároveň vyjádřila k těmto lidem, kteří to dokážou ovládat a s dětmi pracovat, obdiv a úctu.

     Další otázka se týkala toho, zda mohou pedofilové pracovat s dětmi. Byl jsem dotázán, zda bych nechal pracovat s dětmi člověka, který by se mi svěřil, že je pedofil. Tady souhlasím s tím, co následně řekla paní sexuoložka, že v praxi to bývá úplně jiné. Nikdo se s tím většinou nesvěřuje a nechává si to pro sebe. Vycházím tedy, že pokud by se mi s tím někdo někdy svěřil, tak by to byl patrně člověk, který by už delší dobu s dětmi bezproblémově pracoval a s kterým bych se velmi dobře znal. Potom nevidím důvodu, proč by neměl pracovat dál, když tomu nakonec požehnala i paní sexuoložka. Samozřejmě, jak jsem zkonstatoval, musel bych tohoto člověka dobře znát, protože třeba na táboře v pozici hlavního vedoucího bych samozřejmě zodpovídal, byť třeba částečně, i za vedoucí oddílů.

     Filip sdělil, že občas s dětmi pracuje. Zároveň řekl, že on se nehodlá nikdy realizovat s dětmi do 15 let pohlavním sexuálním stykem, ale pouze hlazením. Rozvinula se diskuse na toto téma. Ale nebudu vám všechno prozrazovat. Pak by jste se nedívali. Diskuse byla natolik zajímavá a dalo by se tam toho říct daleko víc, že mě napadlo, že bych se mohl pokusit získat na paní sexuoložku kontakt a zkusit ji požádat o rozhovor na toto téma pro náš magazín. Myslím, že by to čtenáře určitě zajímalo. Měli by jsme tu zase další pohled na tento problém. Jako další překvapení vám nechám i čtvrtého hosta, který se při své činnosti musí dotýkat dětí.

     Pokud jste dočetli až sem, tak věřím, že ve středu 23. 5. určitě sednete k televizi a naladíte v 15.45 Novu. Pokud to nebudete stíhat nebo nebudete prostě v danou dobu doma, možná to uděláte jako já a Áčko si nahrajete na video.

     Doufám jen, že v nedostatku času, jsem byl správně pochopen a že důsledkem tohoto pořadu snad nebude úbytek dětí, jejichž rodiče by nabyli domění, že v našem sdružení se shromažďují pedofilní vedoucí a že zde hrozí jejich dětem nějaké nebezpečí. Při školeních jsou vedoucí důkladně prozkoušeni tzv. součinovou metodou, tedy základní věci musí znát. Mezi hlavní předměty patří Pedagogika a psychologie, Zdravověda a první pomoc, Právní problematika a Bezpečnost při činnostech s dětmi. Zásadní pochybení v kterékoli z těchto čtyř oblastí se u nás neodpouští a navíc je nás zkoušejících vždy více. Takže obavy myslím nejsou na místě.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 22.05.2001
  • Článek zařazen do: Pozvánky
  • Počet komentářů ke článku: 4
  • Článek si přečetlo 6141 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0036 sec. | Aktuálně máme v databázi 8255 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha