Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Olga je pátek 11.07.2025



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Diskuze ke článku: Jak bude vypadat Zákon o práci s dětmi a mládeží?


Re(Štěpán Jůza): Oproti předchozímu návrhu změna k lepšímu

Mě na tom nic k lepšímu nepřipadá, protože už nyní jsem zavalený tolika papíry, že na jednu hodinu přímé práce s dětmi strávím nejméně hodinu papírování. Hlavní ale je, že na ty stohy papírů nemáme dostatečné prostory a v těch našich stísněných pořád něco hledám.

Kategorie příležitostných pracovníků nic moc nepřinese. Spadne do ní například rodič, který jednou ročně pojede s učitelem na třídní výlet. Už se do ní nevejde ten, kdo by s prací oddílu pomáhal například jednou měsíčně, protože to už je pravidelná činnost a ne příležitostná. Týká se to pouze akcí do určitého počtu dní, tuším pěti, takže i člověk, který vypomůže na akci, která trvá déle jak 5 dní, bude muset mít kvalifikaci.

Hlavně ale je nesmysl, aby absolvoval stejné čtyřicetihodinové školení vedoucí výtvarného kroužku a úplně stejné školení vedoucí oddílu, který dělá vysokohorskou turistiku nebo náročné vodácké akce.
V zákonu o dobrovolnické službě myslím vpodstatě nic vyřešeno není, protože vedoucí pracující s dětmi a mládeží v oddílech do tohoto statutu stejně zahrnuti nejsou. Takže pochybuju, že si nějaký vedoucí, který řekněme v průměru týdně věnuje dětem 10 a více hodin svého volného času, uplatnit jakoukoliv částku ze svého základu daně.

Samozřejmě je vpořádku, aby tento zákon nějakým způsobem vyfiltroval osoby, které budou moct s dětmi a mládeží dělat. Vždyť bylo nemálo táborů různých agentur, kd enebylo o děti postaráno, které ale vrhaly špatné světlo na sdružení dětí a mládež. Ty poskytují tábory levněji a je na nich o děti postaráno lépe. Jistě pro různé funkce a pracovní zařazení při této práci nějaká kvalifikace třeba je. Určitě by ale měla být diferencovaná. A navíc by měla zohledňovat dosavadní zkušenosti vedoucího, pokud tedy má titul MUDr., je asi zbytečné, aby byl školen z první pomoci, obdobně učitel asi nemusí dělat zkoušky z pedagogiky a psychologie.

Určitě pro kvalifikační předpoklady lektorů by se mělo stavět na zkušenostech. Takto jsem my v ICOKu měli akreditaci pro kurz Vedoucí kolektivu dětí a mládeže, který byl jako rekvalifikační kurz. Lektora zdravovědy a první pomoci nám schválili na základě toho, že měl zdravotní kurz a cca 10 let praxe zdravotníka na táborech a netrvali, aby měl úplné střední nebo vysokoškolské zdravotní vzdělání. Obdobně je to se školením bezpečnosti při činnosti dětí a mládeže a v právní problematice, kterou laik mnohdy dokáže vysvětlit srozumitelněji než právník. Odborníka s doložitelným vzděláním jsme měli pouze na pedagogiku a psychologii. Ale toto slíbil Mgr. Fryč ještě zohlednit, tak to snad dopadne dobře.

Napsal(a): Miloslav Fuček, email: fucek@ekamarad.cz dne: 19.12.2003

Oproti předchozímu návrhu změna k lepšímu

Zatím mám pocit, že oproti předchozí verzi návrh prošel několika změnami k lepšímu.

Odpočitatelná položka z daní pro vedoucí odpadla zcela logicky, protože takové otázky řeší zákon o dobrovolnické službě v širším kontextu zahrnujícím i práci s dětmi.

Změna názvu zákona je také správná, jestliže zákon není jen o podpoře, ale především o regulaci. Zdá se, že práce s dětmi bude podléhat větší a centralizovanější regulaci státu než za komunismu i za nacismu. Název zákona není novinový titulek - je určen k stručnému označení rozsahu působnosti zákona, nikoliv k zvýraznění nelíbivější myšlenky v něm obsažené.

Zavedení kategorie "přiležitostných" pracovníků s dětmi je sice rozumné, jen mám obavu, podařilo-li se ji také nějak přijatelně definovat.

Celkově tento zákon bude mít dozajista hlavně ten účinek, že svět oficiální práce s dětmi se ještě více vzdálí od skutečného života a uzavře jak před dětmi, tak před lidmi, kteří by s nimi chtěli pracovat. Všechny ty papíry a školení a milióny potvrzení nebudou pro praktický život znamenat stejně vůbec nic.

Napsal(a): Štěpán Jůza, email: stepan.juza@seznam.cz dne: 19.12.2003




1

© Stránka vygenerována za 0.0053 sec. | Aktuálně máme v databázi 8431 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha