Prověřování vedoucích v dětských organizacích bývá problémem. Jedná se vesměs o dobrovolníky, kteří věc dělají z čistého zájmu a většinou bez jakékoliv odměny. Někteří naopak sami do činnosti dávají vlastní peníze. Jak velká by měla být míra jejich prověřování?
Je jasné, že o vedoucím, kterého pustíme k práci s dětmi, musíme něco vědet. Čím víc toho víme, tím lépe. Přivítat ale vedoucího destistránkovým dotazníkem, asi není optimální řešení. Co tedy bychom měli od nových vedoucích chtít? Hygienické směrnice požadují potvrzení o zdravotní způsobilosti práce s dětmi. To je tedy jednoznačně daná věc, která dnes bohužel stojí peníze. Tady je první problém, málokterá organizace má na to, toto potvrzení vedoucímu proplatit. Sice se občas najdou lékaři, kteří toto potvrzení dají sponzorsky bezplatně, ale těch je bohužel hodně málo.
Máme chtít po vedoucícm výpis z rejstříku trestů? Toť otázka. Jsou to další peníze a je otázka, jakou má tento výpis váhu. Tresty se z něj stejně po pěti letech vymazávají. Bohužel zákonná legislativa je u nás taková, že zakázat činnost je možno maximálně na 5 let, doživotní zákaz neexistuje. Takže pokud někdo zneužije dítě, dostane zákaz práce s dětmi na pět let. Podle mě je to dost paradoxní, protože takový člověk, by už neměl s dětmi pracovat nikdy. U nás výpis z rejstrříku trestů nepožadujeme, spokojíme se s čestným prohlášením, že vedoucí nebyl trestně stíhán ani pravomocně odsouzen.
Rovněž zajímavé je vědět o vedoucím, kde před tím pracoval, jestli má nějakou praxi nebo je začátečníkem. Musíme vědět, jestli má nějakou kvalifikaci pro tuto práci. K ní se blíže vracet nebudu, neboť o té se již v eKamarádovi psalo nedávno. Vedoucí by měl mít potrvzení o této kvalifikaci, nejlépe pak i s její osnovou. Tu je dobré porovnat s osnovami vnitřního vzdělávacího systému a dle možností převést. U některých profesí pak je možno kvalifikaci uznat automaticky, například učitelům a vychovatelům, kteří mají vysokoškolské vzdělání ve svém oboru. Přesto je ale dobré tyto vedoucí poučit o určitých odlišnostech této práce.
Není dobré to s údaji o vedoucích přehánět, ale nesmí se to ani podceňovat. Je nutno si uvědomit, že třeba údaje, kde máme výpis z rejstříku trestů či potvrzení zdravotního stavu, jsou údaje přísně důvěrné a je nutno snimi také podle toho zacházet. Ne každá organizace tyto možnosti má. Ve firmách jsou mnohdy tyto osobní údaje uloženy na personálních odděleních v trezorech. Jde o data, která mají zvlášní ochranu. Navíc, když přivítáte nového vedoucího tak, že mu zjevně dáváte příliš velkou nedůvěru, akorát ho tím odradíte. Vždy pamatujte na to, že je to dobrovolník. Je tedy lépe se tvářit přiměřeně důvěřivě, ale přesto prověřovat. Však se ne nadarmo říká důvěřuj, ale prověřuj.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0031 sec. | Aktuálně máme v databázi 8402 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha