Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Čenek je pátek 19.07.2024Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Diskuze ke článku: Trestní odpovědnost zřejmě klesne na 14 let


hm

No však jsem snad nic jiného nepsal. napsal jsem "Pokud by úprava měla mít výraznější praktický význam", nikoli že by to bylo vhodné řešení.

Napsal(a): Pavel Jůza, email: dne: 06.12.2008

Proč?

Není ale takové úprava zbytečná, když do takovýchto výchovných ústavů může soud poslat dítě už teď? A libovolně staré. Proč 10 let? A co s devítiletým vrahem? V USA mají třeba osmiletého? Nač nějaká věková hranice? Prostě u každého trestného činu je nejlepší individuelně posoudit mentální schopnosti daného jedince (a ty se mohou lišit i u jedinců stejně starých), dále pak přihlédnout k rodinném a dalšímu zázeí, a rozhodnout podle toho? Jde-li o individuální úlet a je-li výchovu schopna zvládnout rodiny, je to podle mě nejlepší řešení, mnohem lepší než úpstavní výchova. V současné době není pravda, že by osoby mladší 15 let byly beztrestné, pouze se to málo využívá. Konečně s tím začali na Domažlicku a doufejme, že s tím budou pokračovat i jinde. S ohledem na tuto existující právní úpravu mi připadá jakékoli snižování hranice trestní odpovědnosti jako zbytečně. Navíc jakákoli hranice může evokovat mylný dojem, že ti, kdo jsou pod ní, jsou beztrestní.

Napsal(a): Míla Fuček, email: m.fucek(Z)fucek.cz dne: 19.11.2008

14 let nic neřeší

No, tak je pravda, že snížení trestní odpovědnosti na 14 let je úprava značně dílčí a kosmetická, protože vůbec neřeší 13leté brutální vrahy a podobné zločince. Pokud by úprava měla mít výraznější praktický význam, měla by se týkat významnější věkové skupiny, možná tak asi od 10 let. Přičemž samozřejmě není vhodné takové zločince posílat do normálních věznic pro dospělé, ale do nějakého specializovaného zařízení, třeba jako jsou ty v článku zmíněné výchovné ústavy, které jsou přizpůsobené i nepřizpůsobivým útěkářům, které sice z venku připomínají spíše vězení, ale vnitřní režim mají pedagogický. Zejména nemyslím, že by hranice trestní odpovědnosti měla být shodná s hranicí pro sexuální styk. Proč? I dvanáctileté dítě přece už dokáže rozeznat nezákonnost některých zvlášť těžkých zločinů. A pokud má hranice trestní odpovědnosti být natvrdo spojena s nějakou jinou hranicí, proč ne třeba s hranicí plné občanské odpovědnosti? Proč by tato hranice neměla být třeba 18 let jako volební právo, proč by trestně odpovědní neměli lidé být až od věku, kdy můžou volit parlament, rozhodující o trestním zákonu? Není to o nic ujetější než tu hranici trestní odpovědnosti vázat na hranici pro sex. Děkuji za pochopení.

Napsal(a): Pavel Jůza, email: dne: 19.11.2008
1

© Stránka vygenerována za 0.0027 sec. | Aktuálně máme v databázi 8369 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha