Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Soňa je čtvrtek 28.03.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Diskuze ke článku: Šachy - hra královská


RE: Problém - Šachy - hra gentlemanů?

     Asi to dnes tak docela neplatí, ale je známo, že soupeři za šachovnicí byli oceňováni za korektní způsob vedení partie. V dnešním medializovaném světě, který hledá senzace za každou cenu a normální chování považuje za úchylku, dostávají  za šachovnicí stále více  příležitostí hráči s vychýleným chováním. Je smutné, že se excesy za šachovnicí stávají nešvarem i velkých soutěží a znakem jednání mnohých předních šachistů světa.
    Nejinak je tomu při náhodných partiích s náhodnými soupeři po Internetu. Tady nějaká gentlemanská pravidla  a zásady sportovní etiky neplatí. Jde vždy v prvé řadě o náhodu, jak takové soupeření dopadne.Hraje-li dospělý  partii s mnohem mladším a nezkušeným soupeřem, je to v šachu možné více než v kterémkoliv jiném sportu. Právě proto, že i ten nezkušený a mladý hráč může být úspěšný. Ale častěji není, protože mu chybí zkušenost toho staršího. A teď jde o to, jak takovou partii dospělý vezme. Pokud chce mladéhoho hráče pro hru získat, podpořit jeho zájem, neměl by hrát jenom o prestiž a o konečný výsledek. Mělo by jít v prvé řadeě  o hru samotnou. Svému soupeři spíše pomáhat, upozorňovat  na chyby, kterých se při hře dopusil. A to je pro každého hráče těžká role. Zvláště pokud si chce skutečně zahrát. A ještě těžší je situace hráče, který prohrává ( a tady na věku už vůbec  nezáleží). Uznat sílu soupeře, nebo vlastní neschopnost být dobrým  soupeřem, je pro člověka to nejtěžší. A tak soupeř odchází, bez blahopřání, často i bez pozdravu od rozehrané šachovnice... Těžko by si něco podobného mohl dovolit v přímé partii z čí do očí, za společným hracím stolem.  Z toho plyne závěr  nejen tebe Martine, ale i rada  všem mladým adeptům královské hry. Doporučuji vyhledat nejbližší šachový oddíl. Tam projevit zájem o účast a činnost. Tam si zahrát šachy  v "přímém přenosu". Takto hrané partie se zpravidla hrají až do konce. A zpravidla začínají podáním ruky a  končí stejným způsobem - blahopřáním vítězi, nebo rukou podanou ke smírnému výsledku. Možná, že přímá zkušenost doloží, že gentlemani mezi šachisty stále ještě žijí. Chce to jen  vyzkoušet a ověřit. Napište  po čase, jak to dopadlo!

P.S.  Přesto přezevšechno naše výzva k internetové partii stále platí. Jen ta podaná ruka, to se jaksi zatím ještě po Internetu neumí! 

Napsal(a): Oldřich Suchoradský, email: oldasuchoradsky@worldonline dne: 28.02.2001

Problém

     Šachy jsou velice zajímavá hra, ale najít vyrovnaného soupeře je problém. Začal jsem je hrát i po Internmetu pomocí emailů. První partie skončila nedohraná. Soupeř přehlédl a přišel o dámu a pak se to nějak zamotalo a tak mi napsal, že už nemůže v partii pokračovat. Našel jsem sice druhého soupeře, jenže ten je dospělý a tak byl samozřejmě výrazně lepší. I když jsem s ním držel krok a držel se asi třicet tahů, pořád měl převahu a bylo mi jasné, že dříve nebo později vyhraje. Další partie, kterou jsem rozehrál taky skončila nedohrána.Při tom byla dost vyrovnaná. Měl jsem sice mírnou převahu, která byla ale jenom dočasná. Jenže soupeřovi se rozházely figurky a tak napsal, že to vzdává.
     Prohráváním se sice člověk učí, jenže, když žádná z partií, kde mám aspoň malou šanci na vítězství, se nedohraje, tak to není ono a pak mě to občas přestává bavit.
     Pokud by to někoho zajímalo, tak ten průběh nedohrané partie, v které jsem měl bílé, vypadal takto:
     1. e2-e4, e7-e5
     2. Jg1-f3, Jb8-c6
     3. d2-d4, Jg8-f6
     4. d4-d5, Jc6-d4
     5. Jf3-d4, e5xd4
     6. Dd1xd4, b7-b6
     7. Jb1-c3, c7-c5
     8. d5xc6 e.p., Sf8-c5
     9. c6xd7, Sc8xd7
     10. Dd4-e5+, Sd7-e6
     11. Sf1-b5+, Jf6-d7
     12.Sb5xd7+, Dd8xd7
     13. De5xg7
      Určitě by to byla zajímavá a vyrovnaná partie. Jenže mě není souzeno žádnou partii, která je vyrovnaná dohrát a tak pořád jenom prohrávám.

Napsal(a): Martin Fencl - Marťas , email: martin.fencl@seznam.cz dne: 22.02.2001




1

© Stránka vygenerována za 0.0026 sec. | Aktuálně máme v databázi 8255 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha