Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Hanuš je čtvrtek 06.10.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Diskuze ke článku: Dětství je jen jedno


Kam všichni spěcháme?

Současné doba je velice uspěchaná. Bohužel to dopadá i na děti. Potom se divíme, jaké jsou. Ve 12 letech už většina dětí není hravých, jako to bylo před nějakými 20 lety. Na hraní jim už nezbývá moc času, protože jsou hnány k tomu, aby se cílevědomě připravovaly na svoji kariéru. Pokrok jistě nelze zastavit, ale proč zkracovat dětem dětství. Tento kvap má jistě i vliv na uvolněnnější morálku, na kterou si pořád stýskáme. Pak se nemůžeme divit, že děti jsou sice samostatnější, vyspělejší, ale třeba také drzejší a náročnější.

Napsal(a): Lily Cantona, email: cantona@centrum.cz dne: 06.01.2001

Pár poznámek

     O výhodách a nevýhodách dětství bych dokázal napsat nejmíň dvakrát tak dlouhý článek jako Martin, ale omezím se na několik reakcí na jeho věty.
     1. Martin uvádí věty, ze kterých se zdá, že je lepší zůstat na ZŠ než jít na osmileté gymnázium. U Martina to možná tak je, ale nemusí to platit všeobecně; někomu to gymnázium může vyhovovat víc.
     Za mých mladých let osmileté gymnázium neexistovalo, bylo jen čtyřleté. Na základní š?kole jsem měl určité problémy v třídním kolektivu. Když jsem přišel na gymnázium, problémy pominuly. Možná, že kdybych měl možnost přejít na gymnázium o několik let dřív, jak je to možné dnes, některé problémy bych nemusel mít.
     2. Martin uvádí finanční otázku - že dítě může mít dojem, že má málo peněz, ale že jako dospělý na tom může být finančně hůř, třeba jako nezaměstnaný. Chtěl bych doplnit zkušenost, která se taky týká toho, že jsem si myslel, že jako dospělý budu mít víc peněz.
     Když mi bylo asi tak kolem 10 až 12 let, tak mi moc chutnaly rozinky. Občas se mi podařilo našetřit 4 Kčs a koupit si sáček 100 g rozinek. A snil jsem o tom, že až budu velký a budu mít hodně peněz, tak si koupím 100 takových sáčků rozinek a všechny sním. No a uplynulo pár let a já mám tolik peněz, že bych si bez problémů mohl koupit sto pytlíků rozinek. Jenže je to jinak. Ne, že by mi nechutnaly. Chutnají mi pořád. Jenže stačí mi sníst necelý jeden pytlík, aby mi bylo špatně. Jak se ukazuje, ne všechno je takové, jako se to může zdát na začátku.
     3. Myslím, že dnes děti leccos mají lepší než dříve. Za mých mladých let byla velmi omezená možnost nějaké kolektivní dětské činnosti. Jedinou legální dětskou organizací byla Pionýrská organizace, odkud však vedla přímá cesta do SSM a odtud někam, kam bych tedy rozhodně nechtěl. Do tehdy nelegálních dětských aktivit se podařilo zapojit některým z mých mladších sourozenců, ale já jsem to nestihl, takže nějakých zajímavějších dětských akcí jsem si tehdy moc neužil. Myslím, že v tomhle jsou na to dnešní děti líp.

Napsal(a): Pavel Jůza, email: p.juza@seznam.cz dne: 22.11.2000
1

© Stránka vygenerována za 0.0025 sec. | Aktuálně máme v databázi 8172 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha