Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Věroslav je sobota 27.07.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Diskuze ke článku: Jak nejlépe odměňovat a trestat?


Re(Miloslav Fuček): Re(Hana Runčíková): Re(Miloslav Fuček): Re(Hana Runčíková): Můj názor

Pod slovním spojením " mlátit dítě hlava nehlava " jsem si - patrně - představovala něco úplně jiného než Vy. Představovala jsem si rodiče, který ( např. ) jde s dítětem po ulici. Dítko začne zlobit, neposlouchá, odmlouvá ... Rodič znervózní, chce své dítě co nejrychleji zklidnit, a proto ho ne jednou, ale několikrát plácne přes zadeček. Efekt takového počínání není valný - pokud dítě " pofňukávalo " již předtím, pak se s největší pravděpodobností rozbrečí.
Á propos: Bít dítě přes hlavu je pro mne naprosto nemyslitelné. Já bych se toho nikdy nedopustila.
Přemýšlím, co bych k otázce trestů mohla ještě říct. Asi toto:
- Trest by měl být vždycky přiměřený věku dítěte.
- Děti by si měli uvědomit, že jejich rodič má k potrestání nějaký oprávněný důvod ( a SPRÁVNÝ rodič ho jistě má ).
- Děti by se také měli naučit nést odpovědnost za své činy, plně si uvědomovat, že za každý svůj čin ponesou následky pouze oni - myslím, že to je také účel trestu (nebo alespoň jeden z účelů ) - nejenom zklidnění neposlušného dítka.
Ale hlavně by měli děti i dospívající vědět, že i když je rodiče občas potrestají, mají je stále stejně rádi.

Napsal(a): Hana Runčíková, email: nemam@email.cz dne: 17.01.2003

Re(Monika Maxová): Můj názor

Taky se mi zdá, že tělesný tresty nejsou tím nejvhodnějším řešením, ale zdá se mi nepochopitelný to, že tě rodiče nepustí ven nebo ti něco zakáží jenom proto, že jsi dostala špatnou známku. Vždyť většina dětí kolem sebe slyší, že se učí jen pro sebe. Záleží totiž jenom na tobě, jestli budeš chtít něco dokázat. A podle mě je dnešní doba taková, že si stejně většina dělá, co chce a žádné tresty tomu nezabrání.

Napsal(a): Lenka Kotlářová, email: nemam@email.cz dne: 20.12.2002

Re(Vlasta Cardova): Re(Marťas): Re(Vlasta Cardova): Re(Marťas): Re(Vlasta Cardova): nazor na tresty a odmeny

Já myslím, že se nedá říct, které tresty jsou nejvhodnější a nejlepší, protože každé dítě je jiné. Myslím, že všechny jsou dobré a vhodné, protože na každého platí něco jiného. Nedělil bych je tedy na tělesné, zákazy, prací či jiné, ale na přiměřené a nepřiměřené. Přiměřenost jsem vymezil v závěru diskuse v člávku #a;http://www.ekamarad.cz/magazin/index.php?cid=1957# .
Proto bych nezakazoval vůbec žádné tresty. Každý trest, pokud není přiměřený, může být týráním dítěte - i domluva! Domluva totiž může být za určitých okolností psychickým týráním, když se to přehání.
Já byl např. na prvním stupni dost divoké dítě a o když jsme čas od času od táty dostal na zadek, nikdy jsem z toho nedělal tragédii, protože to bylo vždycky přiměřené. A hlavně tím bylo vždycky vše odbyto, takže hned po výprasku, který byl někdy třeba i jenom symbolický, někdy střední a jen jednou větší (ale jelita jsme neměl nikdy a nikdy jsem nebrečel ani neřval), jsem si klidně mohl sednout tátovi na klín a věděl jsem, že mě má pořád rád. Takže to byl pouze fyzický trest, ale ani trochu psychický. A táta mě v životě neuhodil jinam, než na zadek. Teď už jsem ve stádiu, kdy mi stačí domluva a někdy není potřeba už ani ta. To už ale na mě táta pozná a tak si jenom vyměníme pohledy a oba víme, na čem jsme.
Takže nejenom, že je každé dítě jiné, ale výrazně se mění i s věkem a to samozřejmě díky výchově.

Napsal(a): Martas, email: martas@ekamarad.cz dne: 18.12.2002

Re(Marťas): Re(Vlasta Cardova): Re(Marťas): Re(Vlasta Cardova): nazor na tresty a odmeny

Mas pravdu ,ze krouzky rozviji mysl ,ale ja jsem nenapsala ,ze by se meli zakazovat. Mela jsem na mysli jine veci nejake blbosti. Musis ,ale uznat dokumenty jsou dobre. Ja doma internet nemam ,takze po vecerech nemuzu sedet u pocitace a vzdelavat se timto zpusobem. Knihy ctu rada a pomalu porad. Pro tvoji informaci ja na discoteky nechodim. Jake tresty (abychom se vratili ke clanku) jsou podle tebe nejvhodnejsi ci nejlepsi?

Napsal(a): Vlasta Cardova, email: vlasta.cardova@zs01.kopidlno.indos.cz dne: 18.12.2002

Re(Štepa Arvayová): Můj názor

Trochu chudý rejstřík trestů. A co když Tvoje dítě nebude televizní maniak a bez televize se obejde? Co, když bude Tvoje dítě zlobit z přebytku energie? Opravdu mu žakážeš jít ven, aby svoji energii vybilo, třeba fotbalem s kamarády či na kole. Trest by totiž měl vycházet z příčin zlobení, jinak nemá smysl. Znemožnění pohybu přebujnělému dítětu docílí pouze to, že dítě bude zlobit ještě více doma.

Napsal(a): Miloslav Fuček, email: fucek@ekamarad.cz dne: 17.12.2002

Re(Hana Runčíková): Re(Miloslav Fuček): Re(Hana Runčíková): Můj názor

Mlátit dítě hlava nehlava, bych nezařazoval do kategorie trestů, protože to tam nepatří. Pokud se rodič rozhodne trestat tělesně, nikdy by tak neměl dělat ve vztahu, kdy je vzteky nepříčetný. Navíc dítě by se nikdy nemělo bít přes hlavu. Mě osobně se ani moc nelíbí to plácnutí přes ručičku, protože budeš-li více vytočená, než si připustíš a více přitlačíš, nemusí to skončit dobře. Hlavu bych k tomuto účelu zapověděl vůbec, protože je tam tolik snadno zranitelných orgánů - od očí, přes zrak až po mozek, že to opravdu není vhodné místo.
Soupis trestů i s jejich vymezením, kdy jsou ještě trestem a kdy už týráním napsal na závěr článku #a;http://www.ekamarad.cz/magazin/index.php?cid=1957# . Myslím, že to celkem vystihl. Jinak to, že je každé dítě jiné, na tom se myslím shodli všichni diskutující v článku. Právě proto není dobré začít zakazovat některé druhy trestů, protože na každého platí něco jiného. Pokud se některé z těchto trestů zakáží, bude výchova některých dětí velmi obtížná. Nevylučoval bych tedy vůbec žádný trest, ale každý trest musí mít svou míru. Pokud je překročena, pak může být každý trest týráním.
Dnes jsem viděl, jak domluva či ještě více, přímo prosba nepomohla. V metru se snažila učitelka spočítat žáky své třídy a po úpěnlivé prosbě se seřadila do dvojic jenom většina žáků. Odhadem to byli tak šesťáci. Při tom bych si (asi naivně) myslel, že tihle žáci by mohli být vděční, že místo toho, aby seděli ve škole a učili se, jdou s paní učitelkou po Praze obhlížet různá tržiště a jiné zajímavosti.

Napsal(a): Miloslav Fuček, email: fucek@ekamarad.cz dne: 17.12.2002

Re(Miloslav Fuček): Re(Hana Runčíková): Můj názor

Pravdou je, že každé řešení může selhat. Na každé dítě totiž platí něco jiného.
Je jasné, že na malé děti by moje metoda neplatila. Měla jsem na mysli spíše starší věkovou skupinu, tedy děti od 10 do 15 let. Když tříleté dítě zlobí, tak mírné domluvy
a rozhovory nepomůžou. ( Koneckonců, mám zkušenosti s hlídáním své mladší sestřenice. Dokonalý andílek- ovšem jen na první pohled...)
Výchovu malých dětí ( 0- 6 let) vidím asi takto:
Když děti zlobí, stačí k jejich zklidnění někdy jenom zvýšit hlas. A když to nepomůže...Mírné výchovné prostředky, jako např. plácnutí přes ručičku nebo přes zadeček uznávám. Ale je mi proti mysli, když vidím, jak vynervovaný rodič mlátí své dítě hlava nehlava. Tento způsob výchovy (dle mě ) nijak nepomáhá. Citlivější děti se uzavřou do sebe a následky takovéto výchovy si pravděpodobně ponesou po celý svůj příští život. Na druhé straně stojí děti, které si z výprasku nic nedělají a čím více je rodiče bijí, tím více jsou zlobivější. Věřte mi- s takovými případy jsem se již setkala. - Pak jsou tu jěště děti, nakteré výprasky opravdu zabírají- ale jak už jsem napsala: na každé dítě platí něco jiného.
Nevychovaní dospívající se těžko vychovávají, to je pravda. A co s nimi ? Těžko říct. Určitě existují případy, u kterých je ještě čas něco napravit. Záleží však na rodiči, jestli se o to pokusí.

Napsal(a): Hana Runčíková, email: nemam@email.cz dne: 17.12.2002

Můj názor

S tělesnými tresty nesouhlasím. Já bych svým dětem zakázala jejich oblibené činnosti jako třeba dívání na televizi nebo chození ven.

Napsal(a): Štepa Arvayová, email: nemam@email.cz dne: 17.12.2002

Re(Vlasta Cardova): Re(Marťas): Re(Vlasta Cardova): nazor na tresty a odmeny

Docela by mě zajímalo, který televizní pořad Tě tak rozvíjí, při kterém tak horečnatě přemýšlíš a máš možnost tvořit. Třeba jako já, když píšu články do různých internetových magazínů. Že bych měl takovou šanci proniknout i v televizi, to si nemyslím. Zatím se mé články nejvýše dostaly na Českou školu a Živě.
Navíc zábava by měla být rovnoměrně rozložená na pohybovou a sedavou. Já mám zájmů tolik, že si z televize opravdu vybírám pouze to, co mě zajímá a toho tam bohužel moc není. Na víc nezbývá čas, když přes den jsem venku a sportuju, o víkendech jezdím do přírody tábořit. A po večerch píšu články do internetových magazínů a samozřejmě také sleduju, co se kde píše. Mimo to mě samozřejmě zbyde čas i na čtení, což je důležité, protože čím víc člověk čte, tím má lepší sloh a lepší pravopis.
Ale hlavně jsi asi vůbec nepochopila, co jsem svým příspěvkem, na který jsi reagovala, chtěl říct. Zkus si to znova pozorně přečíst i s tím, co jsi opsala Ty. Jde totiž o to, že zájem, který Tě rozvájí a který Ti pomáhá třeba ve škole, by se zakazovat neměl. Pokud Ti rodiče platá angličtinu v jazykové škole, tak Ti ji asi taky nezakáží. Stejně tak, pokud někdo chodí na nějaký hudební nástroj. Výchova by Tě totiž měla véct k tomu, aby ses sama vzdělávala a ne Ti v tom naopak bránit!!!

Napsal(a): Marťas, email: martas@ekamarad.cz dne: 12.12.2002

Re(Marťas): Re(Vlasta Cardova): nazor na tresty a odmeny

Ty mas asi jenom pocitac. Televize prece taky rozvíjí mozek jen si musíš umet vybrat.

Napsal(a): Vlasta Cardova, email: vlasta.cardova@zs01.kopidlno.indos.cz dne: 11.12.2002

Bez názvu

Zamyslíme-li se hlouběji nad trestem zákaz televize, zákonitě to v dětech může vyvolat dojem, že sledování televize je něco moc fajn (taková odměna), čímž v nich můžeme budovat hodnotu, že TV je něco super! Už třeba přijatelnější se mi zdá zákaz něčeho konkrétního, co dávají v TV typu zákaz večerníčku, nebo zákaz toho a toho filmu, ...

Napsal(a): Michal Řada (Majki), email: michal.rada@seznam.cz dne: 11.12.2002

Můj názor

Já jsem rozhodně proti tělesným trestům. Mnozí rodiče trestají své děti nepřiměřeně vůči svým proviněním. Já bych si s nimi nejdřív promluvila, pokud by to nešlo tak bych jim zakázala třeba jít ven nebo televizi. Mě doma vůbec netrestají.
Ditě by mělo být rozhodně odměněno. Ale určitě né penězi ale pochvalou nebo maličkostí.

Napsal(a): Michaela Hubáčková, email: nemam@email.cz dne: 10.12.2002

Můj názor

Trestat děti tělesně není správné. Podle mě by se tresty neměly vůbec dělat. Nejlepši je se s nimi rozumně promluvit. Já jsem byla trestána tím, že mi zakázali televizi a nebo jiné zájmy. Podle mě to je úplně zbytečné. Stejnak jsem si dělala co chci. Dneska kdyby mi dobře domluvili tak bych se tak nechovala.
Odměňovat by se děti měli každopádně. Ale né penězi třeba ho pochválit nebo mu koupit nějakou maličkost. To udělá větší radost.

Napsal(a): Veronika Horváthová, email: nemam@email.cz dne: 10.12.2002

Názor

No já si myslím, že tresty jsou prospěšné, ale jen lehké
jako třeba zákaz koukat se na televizi, těžké tresty
neuznávám. Doma mě tedy netrestají, protože poslouchám.
Odměna je výborná věc, hlavně pokud se jedná o peníze.

Napsal(a): Martin Malaník, email: nemam@email.cz dne: 10.12.2002

Můj názor

Já si myslím, že by tělesné tresty neměly byt tak přísné. Nechci kopírovat jiné názory, ale souhlasím s tím, že trestat by se mělo převážně zakázáním oblíbené činnosti. Mě rodiče dnes trestají tělesně jen málo kdy, většinou mi dají zaracha. Pokud dostanu nějaký z těchto trestů je to hlavně kvůli učení.

Napsal(a): Monika Maxová, email: nemam@email.cz dne: 10.12.2002

Re(Hana Runčíková): Můj názor

A co když Tvé nejlepší řešení selže?
Obecně se totiž vyplácí přísnější výchova v raném věku. Nenadarmo se totiž říká: "Co se v mládí naučíš..." Nevychovaný dospívající se už těžko vychová. Dítě, které je od mlada dobře vychováváno, má předpoklady splňovat Tvé ideální požadavky a tedy i to, že na něj toto bude platit. Co ale s těmi, u kterých byla výchova v ranném dětství zanedbána a nějakým domluvám rodičů se budou za rohem smát?

Napsal(a): Miloslav Fuček, email: fucek@ekamarad.cz dne: 06.12.2002

Můj názor

S tělesnými tresty nesouhlasím. A myslím si, že zakázat dítěti jeho koníčky také není to nejlepší řešení (zvláště tehdy, pokud se jedná o činnosti, které dítě nějakým způsobem obohacují - tedy např. čtení knih, kurzy cizího jazyka, dramatický kroužek, apod.) Jako nejlepší řešení se mi jeví rozhovor mezi dospělým a dítětem/dospívajícím, kdy si obě strany rozumně promluví o daném prohřešku a zváží, jakým způsobem by ho provinilý mohl odčinit.

Napsal(a): Hana Runčíková, email: nemam@email.cz dne: 06.12.2002

Re(Felklová Šárka): Osobní názor

Zakazovat různé druhy trestů je to nejjednodušší, ale bohužel také nejhloupější řešení. Řešení, které vychází z hodně mylného názoru, že děti lze jednoduše zaškatulkovat a že jsou si v podstatě povahově hodně podobně, ne-li stejné. Opak je ale pravdou, každé dítě je samostatnou individuální bytostí a najít v populaci lidstva dvě povahově totožné bytosti, je jen velmi málo pravděpodobné.
Jaký bude vývoj? Nejprve zakážeme tělesné tresty, to je přece jasné. Co ale potom dál. Omezovat dítěti pohyb je také špatné, omezovat jeho koníčky taky. Tak jednoduše zakážeme zakazovat. Běda rodiči, který si dovolí cokoli odepřít svému dítěti. A co domluvy? No ty mohou být zase psychickým týráním. Tak je zakážeme také. To jsme ale právě zakázali celou výchovu.
Co budeme řešit dále? Třeba, jestli má rodič právo vrátit dítěti facku? Samozřejmě, že ne. Vždyť fackovat se nesmí. Dítě jistě může, protože ještě není právně zodpovědné. A tak snížíme věkovou hranici trestní odpovědnosti? A už jsme tady. Plácnout mírně dítě je strašně moc nehumánní, ale zavřít ho do vězení, je naopak velice humánní.
Jak přesvědčivé jsou příklady ze západu, kde je dětem dovoleno všechno, ale když dva desetiletí kluci brutálně zabijí pětiletého kamaráda, tak je za to prostě zavřou do vězení.

Druhý poznatek je k tomu, co je umění diskutovat. Kdo chce diskutovat, musí umět také naslouchat. To ale většina diskutujících pod tímto článkem neumí a navíc si ani článek pozorně nepřečetla. Jinak by nezačínali vždy úplně od začátku, když toto téma již prošlo několika diskusními koly. Nebylo by účelnější, než "plácnout" nějaký svůj osobní názor, zcela vytržený z kontextu, navázat na konkrétní výroky v článku a polemizovat s nimi argumenty pro či proti?

Napsal(a): Lukáš Jeřábek, email: lukas.jerabek@ekamarad.cz dne: 06.12.2002

Osobní názor

Já si osobně myslím, že by se fyzické tresty měly zakázat. Také by se děti neměly omezovat v pohybu. I když hodně zlobí nebo provedly něco zlého, rozhodně je nepotrestat takovým způsobem. Spíše by bylo lepší si o všem promluvit. A když už něco zakázat , tak např. televizi, sladkosti, počítačítač...
Hlavně se pokusit vyřešit vše v klidu a zbytečně se nerozčilovat.

Napsal(a): Felklová Šárka, email: sarka.felklova@zs01.kopidlno.indos.cz dne: 06.12.2002

Re(Vlasta Cardova): nazor na tresty a odmeny

Docela by mě zajímaly Tvoje zájmy. Máš mezi nimi nějaký tvůrčí nebo jenom samé pasivní, jako televize, diskotéka, kino a další? Tvůrčí zájmy by se totiž dětem rozhodně zakazovat neměly, protože je rozvíjejí a hrou se v nich třeba připravují na budoucí povolání. Samozřejmě nějaký zákaz diskotéky či televize nevadí, ale je otázka jeho účinnosti. Vystačí určitě na povrchní děti, ale co přemýšlivější děti, které se dokážou bez televize a diskoték obejít. A nebo i mladší děti, které třeba ještě na diskotéky ani nechodí. Výchova totiž záleží i na věku dítěte.

Napsal(a): Marťas, email: martas@ekamarad.cz dne: 04.12.2002




1 | 2

© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8369 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha