Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Irena je úterý 16.04.2024Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Diskuze ke článku: Válka nebo demonstrace?


Nebuďme fanatici

     Je to zajímavý "český" způsob myšlení. Jedna strana tvrdila, že demonstrace má oprávněné důvody, a proto nedojde určitě k žádným násilnostem. Druhá strana tvrdí, že zásah policie byl nutný a oprávněný, a proto zaručeně nedošlo ze strany policie k žádným pochybením. A někteří Češi, jak jsou zvyklí, místo aby respektovali práva všech a potírali zločin bez ohledu na to, kdo jej páchá, se dokáží jen nekriticky přidat tu na jednu, tu na druhou stranu. Tak, jak si na to zvykli u novodobého fotbalu a hokeje, kde už nejde ani o radost ze hry ani o fair play, ale jen o vítězství, případně o peníze.
     Respektuji názor těch, kteří vidí nebezpečí v odlidštěných ekonomických mechanismech a kteří považují Světovou banku a MMF za jejich představitele. Symbolem tohoto "nechtěného cynismu" se pro novináře stala i skutečnost, že mnohým vozíčkářům byla na měsíc odejmuta možnost dojíždět třeba do práce, a to jen proto, aby zdraví finančníci mohli o něco luxusněji cestovat poloprázdnými nízkopodlažními autobusy. Přitom vlastně nikdo za nic nemůže - pořadatel zasedání i ředitel Dopravního podniku svůj postup vcelku rozumně vysvětlili, a přece má člověk pocit, že došlo k nějaké zvrácenosti. Možná, že skutečně k podobným nechtěným zvrhlostem dochází nejen v postoji k pražským vozíčkářům, ale i třeba k obyvatelům chudých zemí. Pokud tomu někdo rozumí, je schopen to odhalit a pojmenovat, rád si to od něj nechám vysvětlit a nechám se ze své lhostejnosti vyburcovat, abych alespoň něco málo udělal pro nápravu. Stejně tak ovšem respektuji i názor těch, kteří se o nápravu snaží prostřednictvím oněch institucí a kteří možná také vědí, co a proč dělají.
     Je ale těžké demonstrovat svůj názor a nedat při tom příležitost výtržníkům a primitivním ničitelům. Stejně tak je těžké pro policii, aby dokázala přesně a cíleně zasáhnout proti pachatelům trestných činů a nehojila si frustraci ze své bezmocnosti na snadněji polapitelných pokojných demonstrantech nebo na sadistickém zneužívání své moci v bezpečném přítmí zadržovacích a vyšetřovacích cel.
     Jistě, také jsem měl nepříjemné pocity, když jsem viděl zakuklené patnáctileté výrostky z jihu Evropy, kteří převraceli a pálili umělohmotné kontejnery na tříděný odpad a házeli dlažební kostky po policistech na motocyklech. A také jsem došel k názoru, že většina demonstrantů - včetně těch nenásilných, kterých byla naprostá většina - má zcela jiný pohled na svět než já.
     Demonstranti mají právo vyjadřovat svůj názor, policie má právo a povinnost chránit majetek, zdraví i práva obyvatel a návštěvníků Prahy, včetně nadnárodních firem a účastníků zasedání i demonstrací. Práva demonstrantů pošlápávají především ti, kteří zneužívají demonstrace k násilnostem, nikoliv ti, kteří násilnostem zamezují. A obdobně cti a právům policie neškodí tolik ti, kteří ze své hlouposti po ní házejí kamením, ale především ti, kteří nechtějí vidět pochybení jejích členů a s rozhodností se s nimi vypořádat. Při vší úctě k zásluhám a statečnosti těch, kteří svůj úkol profesionálně zvládli.

Napsal(a): Štěpán Jůza, email: stepan.juza@seznam.cz dne: 04.10.2000
1

© Stránka vygenerována za 0.0026 sec. | Aktuálně máme v databázi 8270 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha