Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Maxmilián je neděle 29.05.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Rychlost a dostupnost freewerových serverů

Chcete vědět, jak na tom jsou některé freewerové servery s dostupností a rychlostí? Moje zkušenost vychází s prohlížení některých stránek dětských oddílů a organizací.

     Tento článek neberte jako nějaký superobjektivní a reprezentativní test freewerů. K jeho napsání mě inspirovala skutečnost, že v současné době zpracovávám stránku Děti a mládež na vyhledávači Caramba. Nyní vyhledávám stránky nejrůznějších oddílů a dětských sdružení. Každý odkaz před zařazením musím samozřejmě prověřit, zda je funkční. Hodnotit budu tedy pouze rychlost a dostupnost, protože to jsou jediná kritéria, které jsme měl čas při této práci zkoumat.

     Většina oddílů má své stránky na freewebech. Samozřejmě jsou i vyjímky. Dobře na tom jsou ty oddíly, které vystihly období, kdyby zcela bezplatně poskytovala webhosting neziskovým organizacím Czechia. Této možnosti využívá dodnes poměrně velké množství oddílů a organizací. Na Czechii ale zaplnili k tomuto účelu vyhrazený prostor a nově již tuto možnost nenabízí. Další webhosting zde je možný už pouze se slevou.

     Kladně hodnotím i několik freewebů, přestože od určité doby na ně mám dosti skeptický názor. Bezproblémově a rychle se otvíraly stránky oddílů umístěné na Webzdarma.cz, Yo.cz, Webpark.cz a Sweb.cz. Ojediněleji jsme se setkal s Multiwebem.cz, který funguje také bez problémů a je rovněž rychlý.

     Do neutrální skupiny bych zařadil Hyperlink.cz. V některých případech se stránky otvírají bezproblémově a rychle, v jiných je to bída a utrpení. Nevím, zda to bylo právě reálným časem, kdy jsme stránku otvíral a nebo zda má Hyperlink více serverů a některé jsou spolehlivější a některé méně. Skutečnost je, že některé stránky se otvíraly pomalu a nebo se neotevřely vůbec, některé mě naopak překvapily svojí rychlostí. Těch nekvalitních bylo bohužel více.

     Do kategorie serverů, které bych nedoporučil, patří Volny.cz. Spolehlivý sice je, nakonec se otevřely všechny stránky, ale doba otvírání se pohybovala mezi 2 až 3 minutami. Tento čas jsem zaznamenal nejenom u úvodní stránky, ale i při přechodu na jednotlivé podstránky prezentace. Takže tento server bych nedoporučil zejména pro členité prezentace, které mají hodně podstránek.

     Jako úplně nejhorší mohu zcela jednoznačně označit Mujweb.cz. Odhadem řečeno, zhruba 60 až 70% stránek se mi neotevřelo vůbec, ze zbylých stránek přibližně polovina až na druhý pokus. Rychlost je srovnatelná zhruba s Volnym.cz, tedy 2 až 3 minuty a více. Připouštím, že některé stránky se mi neotevřely možná proto, že jsme nebyl ochoten čekat na jejich otevření déle jak 5 minut.

     Závěrem asi toto. U stránek umístěných na Mujwebu.cz, se vždy rozmýšlím, zda je do rozcestníku zařadit, protože je to jistý zdroj problémů. Tyto stránky se mi totiž zákonitě budou velmi často objevovat mezi chybnými stránkami, který server při průběžné kontrole neotevře. Znamená to jejich následnou kontrolu a případnou zpětnou aktivaci.

     K Mujwebu.cz mohu říct ještě pár slov navíc, protože jsem na něm začínal. Někoho možná zaujme tím, že je možno k němu přistupovat přes www rozhraní bez použití FTP. To ovšem dokáže třeba i Hyperlink, o kterém sice také nemám nejlepší mínění, ale oproti Mujwebu je nesrovnatelně kvalitnější. Hyperlink navíc umožňuje správu jak přes www rozhraní tak přes FTP.

     Se svými prezentacemi jsem téměř všechny freeweby opustil. Jako první a definitivně Mujweb, protože jeho správa bez FTP je velmi zdlouhavá. Část prezentací jsme ponechali na Webzdarma, který má nejenom dostatečný diskový prostor, ale je i rychlý a poměrně spolehlivý. Hyperlink v současné době využíváme pro formuláře a knihy návštěv a tak vidím, jak často nefunguje. Nápad zde mají vynikající, bohužel velmi nekvalitně provedený.

     Doufám, že vám tyto postřehy pomohou při výběru webhostingu pro vaši prezentaci. Pro doplnění ještě uvedu, že stránky jsem prohlížel ve víkendových večerních až nočních hodinách, tedy v době, kdy je na Internetu asi nejvíce uživatelů. K Internetu jsem přistupoval pevnou linkou 256 kbit/s.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 16.10.2001
  • Článek zařazen do: Internet
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 2483 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0034 sec. | Aktuálně máme v databázi 8132 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha