Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Filip je čtvrtek 26.05.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Šifrování X

S začínajícím školním rokem dokončujeme písmenkové šifry a po dnešku jich už budete umět deset. Taky si tedy něco povíme o tom, jak poznat, jakou šifrou je text vlastně zašifrován.

     Dnes se budeme zabývat fonetickou šifrou. Ta přiřazuje každému písmenku jiné písmenko podobně znějící, přičemž toto přiřazení platí oboustranně. Např. A se vždy v textu nahrazuje písmenem E, které zní podobně. Platí ovšem i obráceně, že písmeno E zase budeme nahrazovat písmenem A. Koukněme se na kompletní tabulku fonetické šifry.

 A = E   B = P   C = J   D = T   F = V  G = K
 H = CH   I = Y  L = R  M = N   O = U  S = Z

     Nyní si zkusme zašifrovat slovo eKamarád. Postup bude tento E = A, K = G, A = E, M = N, A = E, R = L, A = E, D = T. Takže zašifrované slovo je agenelet.

    I v této šifře samozřejmě musíme doplňovat případné háčky a čárky. Zkusme si nyní rozšifrovat slovo Jezunyle. V tabulce si vždy vyhledáme k danému písmenu to druhé. J = C, E = A, Z = S, U = O, N = M, Y = I, L = R, E = A. Přečteme-li nyní písmena za rovná se, vyjde nám "casomira". Doplníme-li diakritiku, je to Časomíra.

     Teď si zkuste sami rozšifrovat: 1) zgure, 2) bleche, 3) daravum.

     Sami uznáte, že tato šifra je velmi jednoduchá, pokud poznáte, že jde o šifru fonetickou. Je to pouze rutina a časem zjistíte, že nebudete muset mít ani tabulku písmen před sebou, protože opravdu znějí podobně, takže si záměny brzo zapamatujete. Pro kontrolu opět správné odpovědi: 1) škola, 2) Praha, 3) telefon.

     Teď si probereme pár zásad, jak zjišťovat, o jakou šifru jde.

     1) Spočítáme písmena v textu a zjistíme, je-li počet dělitelný 4. Pokud je, zkusíme Křížovou šifru. Pokud není, můžeme Křížovou šifru vyloučit. Pozor ale, jsou-li v textu čárky, tečky, otazníky, vykřičníky či pomlčky, počítáme je také jako písmeno.

     2) Jsou-li před slovy čísla, jde o šifru Označení písmene číslem.

     3) Je-li text ve dvou nebo více řádcích, zkoumáme, jestli nejde o Mezernou šifru.

     4) Dále se podíváme, není-li v šifře nadměrný výskyt některého písmene, což by mohlo znamenat Označení písmene jiným písmenem.

     5) Zkusíme jestli nejde o Fonetickou šifru.

     6) Zkoušíme číst jen některá písmena (každé druhé, každé třeté,...), zda nejde o šifru Určení písmene číslem.

     7) Vyzkoušíme několik kombinací pro Posunovací šifru.

     Samozřejmě hned na začátku se i podíváme, jestli není náhodou text napsaný pouze pozpátku. Tyto nejjednodušší šifry se většinou objevují nejobtížněji. Někdy je možná i kombinace šifry a textu napsaného pozpátku. Můžete se setkat i s textem psaným obpísmeno a druhá část textu bude pozpátku tvořit ta písmena, která nebyla použity ve směru tam. Např. text ŠÁKLOOLVA. Nejprve čtěte modrá písmena odleva doprava a potom červená písmena odprava doleva. A už vidíte, že to je "Škola volá".

     Teď si zkusme vyluštit tuto šifru Uft juft feptl pmz.

     Nejprve spočítáme písmenka. I s tečkou jich je 16, takže zkusíme Křížovou šifru. Uděláte si čtyři kříže, na které vypíšete písmenka - na hroní špice U F R J, na boční špice pak opět odleva U F T F E P T L a na spodní špice P M Z a tečku. Nyní čteme z křížů text od prvního kříže od horní špice ve směru hodinových ručiček a vychází nám Ufpuffmt... Dále už nemusíme ani číst, protože vidíme, že to nedává smysl a to ani pozpátku.

     Vidíme, že text neobsahuje nikde čísla, takže nemůže jít o Označení písmen čísly a ani není ve více řádcích, takže nemůže jít ani o Mezernou šifru. Nadměrný výskyt písmene se tu objevit dá, je tu hodně písmen F a T. Zkusíme-li písmena za F, vyjde nám "tte", což také nedává smysl a za T jsou písmena "jfl", která také nedávají žádný smysl. Fonetickou šifrou by vycházelo OVDCOVD.... Dál to nemusíme zkoušet, protože opět vidíme, že v žádním směru (ani popředu ani pozadu) to smysl nedává.

     Zkusíme-li číst třeba každé druhé písmeno, tak to může být, začneme-li od prvního písmene UTUTETPZ. To opět nedává smysl ani popředu ani pozadu. A od druhého písmene by to bylo FJFF...., což na první pohled také smysl nedává. Každé třetí písmeno by vypadalo takto: UJTPP.... nebo TFPP...., což také nedává smysl.

     Nezbývá, než tedy zkusit Posunovací šifru, která je nejpracnější. Proto ji také zkoušíme až nakonec. Budeme tedy posouvat o písmeno doprava U na V, F na G atd.. a vyjde nám Vgukv.... což také nedává smysl. Zkusme to tedy na druhou stranu (U na T, F na E), kde vychází "Tes ites edosk oly". Doplníme-li háčky a rozdělíme-li slova, jak mají být, vychází Těšíte se do školy? Takže jsme šifru nakonec úspěšně vyluštili.

     Nyní ván dáváme do příště pár šifer na procvičení:

     1) Ymdal mad zdotyu
     2) zdškdivadfondrak domů dveře dále adnesdík
     3) lcmxc ovqlfg
     4) Biv trasý salk
     5) kokals lukkanustlunaničoskdva

     Ve škole tento týden zatím ještě domácí úkoly mít nebudete, takže jako domácí úkol do příštího týdne to budete mít od nás jako trénink na začátek školního roku. Příště vám prozradíme správná řešení všech pěti šifer. Příště se také začneme věnovat šifrám s čísly probereme si Zlomkovou šifru.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 03.09.2001
  • Článek zařazen do: Zkušenosti
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 3576 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8132 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha