Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Emanuel je neděle 26.03.2023Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Tělesná výchova v oddílu VI

V tomto pokračování se dozvíte něco o výbězích do terénu a cvičební jednotce.

     Výběhy do terénu

     Výběhy do terénu by se měly stát součástí každodenního pohybového režimu moderního člověka. Vzhledem k značnému zdravotnímu významu se stále více propagují v celém světě. Struktura je celkem jednoduchá: po zahřátí lehkým klusem se cvičenec rozcvičí především uvolňovacími (švihovými) cviky a cviky protahujícími jednotlivé svalové partie. Takto připraven (zahřát, uvolněn, se zvýšenou frekvencí dýchání i srdečních tepů) vybíhá volným klusem do terénu. Tempo volí takové, aby bez většího zadýchání mohl běžet co nejdéle. Podle potřeby se některé úseky mohou absolvovat pouze chůzí, nebo (a to zvláště u mládeže) se zařadí různé pohybově náročnější doplňky: prémiové spurty (finiše), zdolávání strmých svahů o závod, skoky do hloubky, posilovací prvky s využitím stromů i v přírodě nalezených břemen, na měkkém podkladě i některé prvky akrobatické, pro mládež se hodí i různé pohybové hry. Nesmí ovšem docházet k přepětí rostoucího organismu, proto se musí (zvláště v žákovském věku) fyzické zatížení velmi opatrně dávkovat.

     Turistům vyhovuje výběh do terénu podle mapy nebo plánku s úlohami: absolvuj trasu, jak umíš, průchod kontrolními body prokaž zaznamenáním požadovaného údaje, např. počtu příček na žebříku mysliveckého posedu, číslem na mezníku, první slova nápisu, donesením šišky nalezené pod stromem na rozcestí.

     Výběhy se organizují na pravidelných schůzkách a akcích oddílu, pro starší turisty se motivují jako fyzická příprava na chystané akce, pravidelně se zařazují do programů letních táborů, do oddychových dnů na turistických základnách a i turistických srazech.

     Obecná struktura cvičební jednotky

     Cvičební jednotky mohou mít různý charakter: jako cvičební hodina v tělocvičně, jako výcvik v ovládání přesunového prostředku (lodi, kola, někdy i lyží), výběh do terénu spojený se cvičením v přírodě, nácvik atletických disciplín.

     Obecná struktura cvičební jednotky

     I. Úvodní část: Nástup, stručné seznámení s obsahem, cílem a organizací cvičení. Následuje rušná část (uvolnění, zahřátí, rozběhání, např. formou honičky nebo pohybové hry).

     II. Průpravná část: Procvičení celého těla postupně od hlavy k patě.

     K intenzívnímu procvičování kloubní pohyblivosti a protahování svalstva se může přistoupit jen u dostatečně zahřáté a uvolněné části těla. Po protažení mohou následovat cviky posilovací (zvedání břemen, výdrže, překonávání odporu, cvičení s překonáváním únavy) a cviky obratnosti. Náročnost na srdeční činnost má při tom postupně vzrůstat. Na závěr se zařazují cviky uvolňovací a dýchací, popř. pochod. Průpravná část je proměnlivá, její obsah musí odpovídat záměru hlavní části.

     III. Hlavní část: V ní má být těžiště celé cvičební jednotky. Vychází se z opakování cviků známých a učí se cvikům novým nebo se zdokonalují dovednosti, které je třeba upevnit nebo zkvalitnit. Nejzávažnějším problémem této části je vhodná organizace cvičenců. Cvičenci by měli být neustále v pohybu bez zbytečných prostojů. Proto se dělí do družstev nebo do menších skupinek, které cvičí na stanovištích. Při zvyšování zdatnosti (kondice) se určí tréninkové dávky, organizuje se tzv. kruhový trénink apod. Vyvrcholením hlavní části bývá závodivá činnost (přeběhy překážkové dráhy, soutěž mezi družstvy) nebo sportovní hra, někdy i posilování (šplh, kliky, opakované cviky se zátěží apod.).

     IV. Závěrečná část: V závěru tréninkové jednotky je třeba uklidnit organismus, popř. ukáznit kolektiv. V tělocvičně zařadíme cviky rovnováhy, tance, pohybové hry typu "na třetího" aj., pořadová cvičení, pochod se zpěvem. Na atletické dráze a na hřišti zakončujeme trénink vyklusáním, v přírodě společným pochodem se zpěvem, při výcviku na přesunových prostředcích v této části jednotky uklízíme a čistíme použité prostředky. Jednotka se končí nástupem, stručným zhodnocením a vytýčením úkolů pro příští trénink či období.

     Úvodní část zpravidla trvá 5 - 7 minut, průpravná 10 - 15 minut, hlavní 30 - 60 minut a závěrečná 5 - 7 minut. Těžiště fyzické zátěže by tedy mělo být v hlavní části i vzhledem k časovým proporcím.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 15.08.2001
  • Článek zařazen do: Zkušenosti
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 3250 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0036 sec. | Aktuálně máme v databázi 8181 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha