Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Zina je pondělí 29.11.2021Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Moravainfo - server nejen pro Moravany

Dnes vám představujeme server, který je určen sice spíše dospělým, ale svým poměrně širokým záběrem jistě zaujme i děti a mládež. Na své si jistě zejména přijdou milovníci vláčků a přírody.

     Informačně zábavný server Moravainfo začal vycházet na Internetu před necelými dvěma měsíci. Přesto, že je určen spíš pro dospělé, najde se na něm mnoho zajímavých věcí, které zaujmou i děti a mládež.

    Hned první rubrika Fotogalerie, je členěna na tři další podrubriky. Ve fotoreportážích mě například zaujala fotoreportáž o manželích Pchálkových, kteří jsou již důchodci a bydlí v malém domečku kousek od železniční trati. Skoro každý týden je na úvodní stránce nějaká zajímavá fotografie. Ty straší se potom stěhují do podrubriky Foto týdne. Třetí podrubrikou jsou Zajímavosti, kde například najdete fotku starosty, který usnul na schůzi, kterou řídil, nejmenší obecní úřad a Opuštěnou ulici, která opravdu vypadá dost opuštěně.

     Rubrika Hospody by nás měla informovat, kde se dá při návštěvě Moravy dobře poobědvat. Podobný smysl má i rubrika Ubytování. Další rubrika Města a obce je dělena podle moravských krajů a postupně v ní jsou představovány jednotlivá městečka a obce a to převážně fotografiemi.

     Hodně zajímavou rubrikou je Obyčejný člověk. Je zde např. o paní Svobodové, která vychovala šest dětí, z nichž o jedno, které je nemohoucí se stará dodnes, i když je už dospělé.

     V rubrice příroda jsou fotografie z Vysočiny. Moc jich tu zatím není. Dospělí tu možná časem najdou i erotiku, kde se chystá seznamka, která je zatím prázdná. Zajímavější je Zvířetník, kde jsou fotografie kotěte Mikeše a psa Bena, ale též nalezeného malého zajíčka, který nakonec umřel.

     Rubrika SOS je, jak napovídá název pro ty, kdo potřebují v něčem pomoct. Má hodně podrubrik, např. o léčitelích, lékárnách, veterinářích, právních poradnách, krizových centrech a občanských sdruženích, které jsou zaměřené charitativně. Svoji podrubriku tam má i psycholog. Rubrika se zaplňuje postupně.

     V další zajímavé rubrice Reportáže najdete reporáže aktuální i starší. Nejvíce mě zaujala reportáž o romském otci, který se velmi starostlivě stará o svého malého syna. Zajímavá je ale i reportáž o mírovských vězních, kteří vyrábějí nábytek pro kancelář ombutsmana.

     Pro milovníky hudby tu jsou adresáře MP3 souborů ke stažení jak skupin tak zpěváků. Server má i svoji prázdninovou soutěž. Samozřejmě zde nechybí aktuální pozvánky. V další rubrice Události najdete vždy starší Aktuální zpravodajství, které je hned na první stránce.

     Milovníky vláčků určitě zaujme rozsáhlká rubrika Železnice. Ta se dále člení na "Fotogalerii", kde najdete hodně zajímavých a pěkných fotografií, "Tipy a pozvánky" a "Česká a moravská nádraží", kde najdete další zajímavé a pěkné fotografie.

     V rubrice "Tož tak" můžete najít různé kritiky, zatím tu je o Českém rozhlasu Olomouc. Další rubriky jsou už spíše informační. Samozřejmě zde najdete složení redakce.

    Moravainfo má i svoji přílohu Staroviny, kterou najdete nahoře v pravém sloupci. Jsou tam citáty z hodně strarých novin, které si asi četl můj dědeček nebo možná i pradědeček. V tomto pruhu najdete i Cintát a vtip, které jsou archivovány v levém sloupci serveru. V rubcice Nahoru - dolů najdete klady a zápory týdne.

     Najdete zde i pár ikonek na doporučené stránky. Magazín je aktualizovaný každý čtvrtek. Zatím je v začátcích a tak přibývají nové rubriky a některé staré, které se neosvědčily zase mizí. Zmizela i původní příloha Vlažné topení, která asi byla na vkus čtenářů příliš recesistická. Podle počítadla bych odhadovat, že zatím na tento server denně zavítá tak deset čtenářů.

     Abych nahlédl i do zákulisí, požádal jsem o rozhovor šéfredaktora René Flášara. Položil jsem mu pár otázek.

     Jak vznikl nápad vydávat stránky Moravainfo.cz?

    Nápad vznikl před několika měsíci, souběžně se vznikem volného sdružení nezávislých moravských novinářů P.L. Žurnál, který server Morava Info vydává. K rozhodnutí vydávat Morava Info jsme dospěli po vzájemné poradě, protože jsme měli pocit, že podobný server na trhu chybí.

     Jaký je hlavní cíl serveru? Na co se hodlá nejvíce zaměřovat?

     Morava Info měl být původně pouze zpravodajsko reportážní server, naštěstí jsme ale brzy pochopili, že nemůžeme konkurovat takovým velikánům jako je Idnes, Lidovky, ČTK apod., rozhodli jsme se proto pro jinou cestu. Morava Info má být informačně-zábavným-reportážním serverem. Návštěvník Moravy by se zde měl dozvědět na jaké zajímavé akce se může podívat, kde se dobře pobavit, najíst apod. Moravákům, ale nejen jim, chceme nabízet pohled na všední život kolem nás. Nezajímají nás politici a rádoby umělci, nahlížíme do životů obyčejných, ale přitom tolik zajímavých lidí...

     Hodlá váš moravský server spolupracovat s podobně zaměřeným českým serverem? Je vám známo, zda takový server existuje? Plánujete spolupráci s jinými servery na Internetu? Pokud ano, s jak zaměřenými?

     Nebráníme se téměř žádné spolupráci, servery s nimiž bychom rádi spolupracovali, by měly být zaměřeny na zábavu, cestování, zpravodajství, zajímavosti... Zda existuje podobný český server opravdu nevím, ale myslím si, že něco by se na trhu našlo. Pevně však doufám, že podoba našeho serveru je originální. Rozhodně jsme něchtěli někoho kopírovat.

     Kolik lidí se stará o server a jaké jsou jejich zájmy v osobním životě?

     O server se nyní starají tři lidé. Jejich zájmy? Webmastera dělá Míla Fuček, který pracuje už dvacet let s dětmi jako vedoucí, nyní ve vlastnoručně založeném občanském sdružení. Zbývající dva - René Flášara a Petru Ledvinkovou zajímá vše, o čem se na serveru Morava Info píše. 

      V minulých dnech došlo k dočasnému odpojení stránek Morava Info, takže naší současnou největší snahou je, aby se podobná situace už nikdy neopakovala. I když, člověk nemá nikdy říkat nikdy, zvlášť když peněz není nikdy dost.

     Kdo financuje vydávání serveru a jaké jsou jeho technické parametry?

     Dobrá otázka, server financujeme z našich kapes. Všichni zatím pracujeme bez nároku na odměny a ještě Morava Info dotujeme z našich honorářů od časopisů, pro něž pracujeme. Technické parametry bych vynechal, protože takovým věcem příliš nerozumím. Jsem rád, když počítač funguje a já mohu poslat naše výtvory Mílovi ke konečnému zpracování. To jak v konečné fázi server Morava Info vypadá je tudíž jeho zásluha.

     Technické parametry jsem tedy vyzvěděl od webmastera. Moravainfo hostuje na profesionálním serveru na Eurohostu o velikosti 200 MB a je dělaný ručně v HTML jazyku pomocí Front Page Expres. No je to o něco pomalejší než Czechie, na které je eKamarád, ale celkem to jde. Myslím, že Moravainfo stojí za návštěvu i pokud se zrovna nechystáte zítra jet na Moravu. Děti mohu potěšit tím, že aspoň malilinko uvažují o dětské rubrice, která tam zatím chybí.

  • Autor: Fencl Martin - Marťas
  • Datum publikace: 10.08.2001
  • Článek zařazen do: Zajímavé stránky
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 2604 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0030 sec. | Aktuálně máme v databázi 8131 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha