Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Filip je čtvrtek 26.05.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Šifrování I

Začíná slíbený seriál šifrování, v kterém se postupně naučíte několik šifer, které se používají při nejrůznějších soutěžích.

          Na úvod si řekneme něco o šifrování. Pokud luštíte nějakou soutěžní šifru, čekají vás dva úkoly. Prvním je poznat, o kterou šifru vlastně jde a druhý ji potom vyluštit. Pro ty, kdo šifry luštit umí, bývá obtížnější poznat o jako šifru jde a její samotné vyluštění je potom už pouhou rutinou.

     Na některých soutěžích, kde se šifry vyskytují, najdete použité šifry i vyvěšené. Na samotných šifrách nic tajného není. Pokud nepoznáte, jakou šifrou je text zašifrován, stejně ji nevyluštíte. U nás v klubu např. děti mohou při luštění používat své zápisníky, kde mají šifry napsané. Nemá smysl, aby se učily na zpaměť některé kódy či tabulky. Mají-li šikovný malý notýsek, který se vejde do kapsy, mají roli usnadněnu.

     1. Šifrovací klíč č. 1

    Šifrovací klíč patří k jednodušším šifrám a proto s ním začneme. Jsou celkem dva šifrovací klíče, tomu druhému se budeme věnovat příště. Šifrovací klíč číslo 1 vidíte na obrázku.

Šifrovací klíč číslo 1

     Všimněte si, že tento šifrovací klíč používá 27 písmen bez diakritiky, které jsou rozděleny do devíti polí, kterými jsou též charkterizovány. Každé pole je charakterizováno obrysem, který tvoří okolo písmen. Takže si všimněte, že písmena L,M,N jsou v obrysu obdélníku, zatím co písmena D,E,F leží v jakési pomyslné vaničce. Další písmena U,V,W leží zase pod jakousi obrácenou pomyslnou vaničkou. Krajní písmena, např. A,B,C nebo G,H,CH nebo R,S,T nebo X,Y,Z jsou zase ohraničeny tvarem, který připomíná písmeno L, které je ale vždy jinak natočeno. Důležitým poznatkem je, že každá trojice písmen má kolem sebe jiný obrys, nenajdete dvě trojice se stejným obrysem. Tento obrys je pro ně charakteristický.

     Obrysem tedy budeme charakterizovat v této šifře trojici písmen. Potřebujeme ale písmeno jediné. To ale není problém, protože v každé trojici je jedno písmeneo vlevo, jedno uprostřed a jedno vpravo. Písmeno tedy bude charakterizovat jeho obrys a tečka, která znázorňuje, zda je písmeno vlevo, uprostřed nebo vpravo. Podívejme se např. na písmena A,B,C.

     Všimněme si, že A je charakterisováno obrysem své trojice písmen (A,B,C), který připomíná písmeno L položené na záda (rotace vlevo) a protože je první, tedy je nejvíce z této trojice vlevo, má tečku vlevo. Písmeno B má stejný obrys, protože je ze stejné trojice písmen A,B,C, ale protože je uprostřed, má tečku uprostřed. Oproti tomu písmeno C, které má stejný obrys, ale lyší se tím, že má tečku vpravo.

     Podíváme-li se na druhou trojici písmen, kterou tvoří D,E,F, tak ty mají již zmíněný obrys připomínající vaničku a písmeno D má tečku vlevo, písmeno E uprostřed a písmeno F vpravo. Více vidíte na obrázku.

     Podívejme se ještě podrobně na třetí trojici písmen G,H,CH, kterou najdete na dalším obrázku. Obrys je souměrný k položenému písmenu L a v něm jsou tečkou vlevo znázorněno G, tečkou uprostřed H a tečkou vpravo CH.

     Vidíte, že tím, že jsou písmenka v trojicích, poznáte celkem i snadno pozici tečky a tím i jendoznačně, o které jde písmeno. Samozřejmě jsou ale lidé, kteří píší trochu nepořádně, což někdy ve spěchu má i své opodstatnění. Pak se ale zase o jaké jde písmeno, domyslíte díky velké obsahové nadbytečnosti češtiny. Ostatně, pokud pro vás připravuje vedoucí šifrovaný text přímo v ternénu, píše to zpravidla na koleně a čitelnost je tedy poněkud nižší a vyskytuje se zde i možnost chyby formou záměny písmenka. Dosud se mi však nestalo, že by nečitelnost klesla pod takovou mez a chybovost stoupla na takovou úroveň, že by děti, které šifru znaly, ji nevyluštily. Co nepřečetly nebo v čem jsem se ve spěchu spletl, se prostě domyslely.

     Po jistotu se ještě aspoň letem světem podívejme na další tři trojice písmen, ktreré následují na dalších, už menších obrázcích. Zde vidíte jak vypadá trojice I,J,K, kterí má zase svůj specifický obrys a charakterizuje I tečkou vlevo, J tečkou uprostřed a K tečkou vpravo.

     U trojice L,M,N je obrys zcela nezaměnitelný obdélník a obrys písmen O,P,Q je souměrný k obrysu písmen I,J,K. Tato ukázka je již doufám zcela dostačující a poslední tři trojice písmen si už jistě dokáže dokreslit každý sám. Jediným problémem může být, je-li někdo příliš pečlivý a celý šifrovací klíč si záramuje. To se nám skutečně u jednoho člena oddílu stalo. Pak mu nezbylo, než ho předělat, protože v tu chvíli byl k nepotřebě, protože všechy trojice měly stejné orámování a to obdélníkem. To je tedy malá perlička, která se jednou skutečně stala.

      Doufám, že všichni pochopili. Ti, kdo ano, tak už umí šifrovat a mohou si zkusit vyluštit tento text:

     Úmyslně ho uvádím trochu víc v realitě, tedy obrysy nejsou již dělány podle pravítka, protože s tím se setkáte málokdy, snad jenom u ukázkových textů. Tak se pusťte do luštění. Je to pouhá rutina, víte-li, jaká šifra je použita. Dobře umí luštit ten, kdo toho má hodně vyluštěno a má v tom praxi. Jde mu to pak rychleji než ostatním. Že to už máte? Že to bylo moc lehké? Tak tady je další text:

     Tenhle text je sice kratší, no o moc těžší není. Tak ještě do třetice něco dalšího.

     Tohle už snad bylo těžší. Těžko vymýšlet něco těžkého v lehké šifře. Svým vzhledem je tento šifrovací klíč natolik specifický, že jej poznáte na první pohled. Kdo ho zná, ten ho pozná, aniž by musel přemýšlet. U dalších šifer bude hůř.

     Pro kontrolu snad ještě zašifrované texty, kterými byly Magazín eKamarád, Prázdniny a Internet. Příště tedy šifrovací klíč číslo 2, který je velmi podobný, ne však tolik, aby jste si ho spletli s tímto. Jednoduchý je ale stejně.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 09.07.2001
  • Článek zařazen do: Zkušenosti
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 17754 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0043 sec. | Aktuálně máme v databázi 8132 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha