Výuka na školách se stále modernizuje. Při výuce dějepisu tak může pomoct i zajímavé CD se Spejblem a Hurvínkem.
Ve středu 18. dubna 2001 nastala v pražském kině Evald poněkud zvláštní situace. Zatímco sál byl do posledního místečka plný především dospělých diváků - novinářů, na plátně se neobjevil film, ale Spejbl s Hurvínkem. Po chvíli tato nerozlučná dvojice dřevěných klaunů napochodovala před plátno "osobně" v doprovodu svých věrných lidských přátel a souputníků.
Všichni společně se tu sešli hned ke dvěma velkým událostem: předání zlaté desky za 12 000 prodaných zvukových nosičů (tedy CD) s nahrávkou Hurvínek mezi Přemyslovci a ke křtu již pátého titulu z volné řady Hurvínek v českých dějinách, tentokrát v době Marie Terezie.
Výpravy dřevěných hrdinů do minulosti mají "na svědomí" především autoři textů Helena Štáchová a Pavel Cmíral. Ač dějepis nepatřil mezi jejich nejoblíbenější školní předměty (a nebo právě proto), poprali se s ním na jedničku. Sami si totiž po letech uvědomili, že pokud ve vás někdo vzbudí zvědavost, pak vás přitáhne i něco, co by vás za normálních okolností příliš nelákalo (například docela obyčejné a nudné letopočty historických událostí). A tak se pustili do sice pracného, ale o to zajímavějšího historického seriálu. Postavy (až na Spejbla s Hurvínkem) a události odpovídají historické skutečnosti.
Jak přiznala "principálka" Divadla S+H, paní Helena Štáchová, nikdo nikomu nemůže přikázat kterou desku si má koupit. A když si tolik lidí koupí stejnou desku, asi je na ní něco opravdu zaujalo. Kouzelná písnička přivádí tentokrát dřevěné hrdiny pod heslem "škola je nuda a dějepis zvlášť!" do barokní Prahy. Setkávají se s princeznou Marií Terezií a jejím budoucím manželem Štěpánem Lotrinským. A jak už to u Hurvínka bývá zvykem, o dobrodružství a legraci není nouze.
Každý správný křest má i nějakou kmotru či kmotra. Nejinak tomu bylo u CD Jak Hurvínek vyvdal Marii Terezii, kterou právě v těchto dnech přináší na trh Supraphon. Čestného úkolu přivítat na svět nové příběhy se ujala herečka Jiřina Bohdalová.
Kromě Martina Kláska, Heleny Štáchové uslyšíte v této netradiční hodině barokního dějepisu také Květu Plachetkovou, Ondřeje Kepku, Bronislava Poloczka a Miroslava Poláka. Režisérem nahrávky je Jiří Menzel. S hudbou si pohrál a vyhrál Milan Svoboda a to tak, že Martin Klásek alias Hurvínek měl nejednu horkou chvilku, aby zazpíval všechno jak bylo napsáno.
Patříte-li mezi příznivce Hurvínkových historických CD (Hurvínek mezi Přemyslovci, Hurvínek na dvoře lucemburském, O Hurvínkovi a králi husitském, Císařův Hurvínek a Hurvínkův císař), pak čeká CD Jak Hurvínek vyvdal Marii Terezii právě na vás.
PS: Máte-li chuť se dozvědět o Spejblovi a Hurvínkovi víc, pak je můžete navštívit na adrese: www.spejbl-hurvinek.cz . Uvidíte třeba, že po návratu ze své poslední cesty z Německa museli i oni projít ochranou rohoží, aby nezavlekli slintavku a kulhavku.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0030 sec. | Aktuálně máme v databázi 8404 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha