Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Filip je čtvrtek 26.05.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Konference Junior Internet příjemně překvapila

O tom, že bude účast na konferenci Junior Internet příjemným zážitkem, jsem ani na chvíli nepochyboval. Skutečnost však předčila moje očekávání. Byl to prostě zážitek, který by bylo škoda, si nechat ujít.

Klub Lávka     10. března se konal v Klubu Lávka v Praze již 2. ročník konference Junior Internet, kterou si pro sebe uspořádaly samy děti. Pořadatelem byl časopis Zavináč. Program byl velmi nabitý a byl rozdělen do dopoledního a odpoledního bloku. Dopolední blok moderovali Eva Peterková a Vojtěch Horna. Po zahájení, které provedl šéfredaktor Zavináče Jirka Peterka, přišel ke slovu Jaroslav Winter, který předával ceny vítězům nominačních soutěží. Tito vítězové byli doposledka utajování a až zde jejich jména vysvobodili ze zalepených obálek Jirka Peterka, Karel Petržela a Jirka Benedikt.

Hlediště     V prezentaci Albatrosu se hovořilo o e-knihách. Vojtěch Horna uklidnil Evu Peterkovou, která měla obavy, že bude muset nosit do školy místo těžkých učebnic ještě těžší počítač, že čtečky na tyto e-knihy jsou dnes velikosti kalkulačky. Takže naopak bude chodit do školy poprázdnu.

     V dalším projektu Mládí a vědění, se představili dva žáci ze ZŠ v Praze Modřanech. Jde o soutěž, kterou pořádá firma Siemens. Účastníci byli seznámeni s jejími pravidly i s vítěznou prací, jejímiž autory jsou žíáci gymnázia ze SRN.

     V soutěži Junior Text byly oceněny texty Michala Kamenského a Karolíny Šubrtové. Oba jejich texty byly přečteny. Bohužel ani jeden nebyl přítomen.

Moderátoři Eva Peterková a Vojtěch Horna     Lenka Řepková a Radek Brož představili Rádio Domino, které je známé zejména svojí soutěží Zlatý Ámos. Samotné Rádio Domino vysílá nyní na Internetu on line 24 hodin denně.

     Jak má vypadat správný web se účastníci dozvěděli od Jirky Benedikta, který ve své přednášce objasnil to nejdůležitější. Zmínil i odlišnosti různých typů webů, tedy zda jde o osobní stránku, či zpravodajský magazín a nebo portál. Jeho přednáška se dotkla dále grafického zpracování, propagace webu a dalších detailů.

Jaroslav Winter     Marek Blahuš z Uherského Hradiště, který byl oceněn v soutěži Junior Web představil server Český wap, který je největším vyhledávačem českých wap stránek na Internetu. Ač je Markovi teprve 14 let, jeho server má profesionální kvalitu a uznává ho i jeho dospělá konkurence. Jak to začalo? Marek se jeden víkend naučil v sobotu PHP a v neděli SQL.Pak začal programovat. Neměl v té době vlastní mobilní telefon, takže musel používat různé emulátory, aby stránky odzkoušel.

     Jirka Peterka odtajňuje vítěze nominačních soutěžíNa Internetu pracuje Marek od 11 let. Nyní si vytvořil vlastní český emulátor, kterým se dají wap stránky prohlížet přes počítač. Denní návštěvnost Českého wapu se pohybuje kolem 1000, denně přidává 3 nové odkazy. V současné době má přes 500 odkazů.

     Bannery přišly sice do soutěže Junior Banner pouze čtyři, ale jako nejlepší byly oceněny dva. Autorkou jednoho z nich byla Tereza Deutschová, které je 11 let. Na Internet chodí už tři roky a připojuje se na něj denně z domova. Druhým oceněným byl Jan Zajíc, kterému je 14 let a je z Brna. Na Internetu je dva roky a také se připojuje denně z domova. Oběma trvala tvorba jejich oceněného banneru zhruba půl hodiny.

Jirka Benedikt odtajnil a vyhlašuje další vítěze nominačních kategorií     Vlastimil Mrázek představil projekt eŠkola, který není portálem. Školy si mohou založit každá svoji eškolu, na které mohou rodiče sledovat prospěch svých žáků. Jsou zde různá přístupová práva, která zamezují zneužití informací. Účastníci eškoly mají svůj email, do kterého lze přistupovat výhradně přes www rozhraní. Žáci školy mohou mít na eškole svoji prezentaci a mají tam i svůj datový prostor.

     Dopolední blok končil prezentací Alíka. Představil ho David Formánek, který Alíka omluvil, že zůstal na Internetu, a malý dárek, kost od Evy Peterkové, mu slíbil odevzdat. Po té stručně popsal portál Alík. Na něm je k dnešnímu dni přes 26.000 registrovaných účastníků. Alík má pasivní kontrolu v chatu, aktivně jsou kontrolovány vkládané odkazy v rozcestníku a vkládané obrázky.

     Zástupci modřanského gymnázia informují o soutěži SiemensuNásledovala přestávka na občerstvení, která trvala zhruba třicet minut. Po ní začal odpolední blok programu, který moderovala Kateřina Opočenská s Karlem Petrželou. Jana Voňavková stručně představila první dětský portál Majáky. Protože o Majácích se mluvilo už na prvním ročníku a všichni účastníci jej znali, omezila se pouze na představení novinek. V předvádění jí pomáhala její dcera. Mezi novinky Majáků patří Trápení a Cestílkovo dobrodružství. Na dotazy v Trápení odpovídají psychologové a denně jich dostávají 10 až 15. Jinak zde bylo připomenuto, že pod ikonkou piráta se skrývají bezpečnostní pokyny.

Martin Ďoubalík pouští doprovodné texty a obrázky k prezentaci Dětské tiskové agentury - Rádia Domono.     Dále měla následovat prezentace nejmladšího účastníka nominovaného do soutěže JuniorWEb, kterým byl Jan Křemen se stránkou Malej.Borec, kterému je 9 let. Ten však bohužel už odjel a tak následovala z dopoledne přesunutá přednáška Václava Procházky o počítačové hudbě. Zde se účastníci dozvěděli, v jakých formátech je možno hudbu ukládat, co to je Napster a další zajímavosti o počítačové hudbě. Vašek sám umí hrát na kytaru a klávesy.

     David Formánek představuje AlíkaČtrnáctiletý Petr Málek z Plzně měl předvádět další oceněnou stránku, kterou vytvořil v ASP. Bohužel, stránku se nepodařilo zobrazit. Tak se prezentace bohužel nekonala. Následovala přednáška o webové grafice, kterou předvedli loňští vítězové Tereza a Martin Deutschovi, kteří provozují známou a úspěšnou Mozaiku.

     Oba sourozenci jsou z Karviné. Martin chodí na Alíka i Majáky. Na Majácích vyhrál třikrát v kreslících soutěžích trička, vždy velikosti XXL. Občas je nosí, rodičům je prý nedá. Oba vyrábějí bannery pro naše sdružení (SKSK ČR i ICOK), za což jim děkujeme. V krátkém poskytnutém rozhovoru jsem se dozvěděl, že na Mozaice nějaké další novinky nechystají, ale nová pokračování příběhů rodiny Kolouškovy budou.

Tereza a Martin Deutschovi při přednášce o webové grafice    Pokud nejsou právě na Internetu, tak chodí do sboru Permoník. Nyní jsou v mladším školním sboru, po dvou stupních budou v komorním souboru. Tereza ráda čte knížky a chodí do knihovny. Martin rád hraje hry, rád si kreslí a také rád čte.

     Pavel Hofrichter pozdravil účastníky Junior Internetu jménem České rady dětí a mládeže a předal Jirkovi Peterkovi diplom, kterým vyjadřuje ČRDM této konferenci podporu. Pavlova prezentace se týkala Bambiriády 2001. Informace o ní najdete na stránkách www.bambiriada.cz, kde budou postupně zveřejňovány nové informace. Bambiriádě se budeme v brzké době věnovat v samostatném článku.

     Honza Šrámek z DřevohosticKarel Petržala měl přednášku o internetové komunikaci, která se týkala hlavně internetových kamer. Na jeho webu bylo vidět, co vše se dá s takovou kamerou pomocí různých triků vytvořit.

     Svoji prezentaci představoval další oceněný z Junior Webu, kterým byl třináctiletý Jan Šrámek z Předohostic. Jeho prezentace se bohužel nekonala, protože právě nešel Seznam, na kterém je umístěna. Proto program hned pokračoval dál přednáškou o cizojazyčných webech pro děti, kterou přednesl Jirka Peterka společně s Vítkem Humpou. Představil zde několik cizích vyhledávačů i stránek. Jirka chodí radši na české stránky, protože čeština je mu bližší, ale protože je jich zatím málo, je nucen čas od času zavítat i na ty zahraniční.

     Dalším oceněným webem byla Infosféra, kterou měl představit čtrnáctiletý Hynek Žalčík, na Internetu známý jako UnHynek. Protože však nebyl přítomen, i tato prezentace odpadla. Následovala moje přednáška, kterou velmi pěkně uvedl Karel Petržala, který je stejně jako my, vyznavačem kamarádství a řekl, že nebýt kamarádství, by se nekonala ani tato konference.

Václav Procházka a jeho přednáška o počítačové hudbě    Představil jsem naše projekty, včetně organizací, které se na nich podílejí - Sdružení klubů správných kamarádů ČR a Informační centrum oddílů a klubů. V souboru projektů jsem hovořil o našem magazínu eKamarád, o jehož doménu i www prostor se stará ICOK, který si vzal na starost technické zázemí nad celým souborem našich projektů. Zmínil jsem, že menším bratříčkem eKamaráda je Tulácký Bratříček, který se však na rozdíl od eKamaráda zaměřuje spíše dovnitř do sdružení. Naším nejstarším projektem, který má na starosti ICOK, je Dětská seznamka, kterou zejména ocení mladší děti, kteří se těžko uplatňují na ostatních seznamkách. Virtuální oddíl informatiky se na svůj plný rozjezd teprve chystá. Chce se starat o bezpečnost na Internetu, aby se ani nepodceňovala a ani nepřeháněla. Virtuální oddíl plánuje srazy, které budou tématicky zaměřeny na dětské portály. Virtuální oddíl má záštitu nad Fanklubem Majáků, který je samostatným projektem, který si samostatně řídí rada fanklubu. Posledním projektem je Informační centrum dětí, které se také teprve na svůj pořádný rozjezd chystá.

     Společným smyslem všech těchto našich projektů je smysluplné propojení Internetu s reálným životem. Všechny projekty budou mít postupně soutěže dotované cenami SKSK ČR, které k tomuto účelu věnovala našemu magazínu firma Davay.

Šťastný vítěz hlavní ceny tomboly     Celá konference byla prokládaná tombolou, které se učastnili všichni účastníci mladší 15 let s vyjímkou členů realizačního týmu Junior Internetu. Cen tu bylo hodně, takže se lístečky vracely dvakrát do osudí. Každý, kdo zůstal až do konce, si tedy odnášel nejméně dva dárky, ti šťastnější tři. Mimo knížek, podložek pod myši, programů Baltík, zde byly i internetové kamery a hlavní cenou byla multimediální souprava.

     Ještě jsem nezmínil vědomostní soutěž pro třídní kolektivy, organizovanou společností Planeta, nazvanou Planeta Internet. I ta zde byla představena a řeč byla i o soutěži Hledání ztraceného pramene, kterou vám představujeme v samostatném článku.

     Komu patří poděkování? Samozřejmě dětem, které konferenci připravily. Neobešlo by se to ale bez pomoci sponzorů a partnerů, kterými jsou sdružení BMI, Bonton, Intel, World Online, Česká televize, Český rozhlas, ČTK, Hospodářské noviny, MSN.Atlas, Internet servis, IDG a firma Creittu, která dodala ceny.

     Kolik se zúčastnilo dětí? V JuniorTextu se nominovalo 54 dětí a byla to jediná disciplína, v které měly převahu děvčata. V JuniorBanneru se nominovaly 4 děti a v JuniorWebu 24 dětí. Tady byla konkurence největší a oceněno bylo hned pět soutěžících - Marek Blahuš, Jan Křemen, Petr Málek, Hynek Zalčík a Jan Šrámek. Součástí tiskové zprávy byly i podrobné statistiky, k těm se ale vrátím snad někdy později. O Junior Internetu toho bude určitě ještě dost co říct a na jeden článek to určitě ještě vystačí.

     Ještě jsem stihl natočit tři rozhovory. Jeden, se Zdeňkem Cendrou, má trochu širší záběr, a proto si ho také nechám na příště. Mé dva rozhovory byly s hlavními aktéry konference Jirkou Benediktem a Jirkou Peterkou. Nejprve jsem vyzpovídal Jirku Benedikta.

     Jak dlouho trvá příprava Junior Internetu?

     Příprava vpodstatě trvá celý rok. Už od minulého ročníku jsme nejdříve v první fázi vymýšleli a pak také realizovali. Bylo to spoustu práce, ať se to třeba nezdá, že je to sice jediný den dopoledne a odpoledne, ale je to práce docela dost. Vpodstatě tak do září jsme vymýšleli a od září jsme už zveřejňovali internetové stránky nového ročníku, otevřeli jsme soutěže, začali jsme konferenci propagovat a přesněji vymýšlet program konference.

     Dalo by se to nějak vyjádřit v hodinách?

     Pracovalo nás na tom dost, ale když se to sečte, tak stovky to budou.

     Podílel se ještě někdo mimo Zavináče na přípravě Junior Internetu?

     Měli jsme několik spolupracovníků. Mediálně nás podporoval Měsíc Internetu, podporovali nás naši sponzoři a také mediální podporu jsme měli od Studentských stránek. Jestli jsem na někoho zapomněl, tak se omlouvám.

     Dočetl jsme se, že byl nezájem o JuniorMuzic. Čím se domníváš, že to bylo způsobeno?

     Domnívám se, že to bylo tím, že jsme nedostatek času věnovali informování dětí o tom, jak tu hudbu mají udělat. Spousta z nich hraje na nějaký hudební nástroj a nebo si skládá hudbu na počítači, ale spousta z nich to neumí nahrát do počítače. Takže na příští ročník plánujeme to, že na stránkách zveřejníme nějaké rady, jak mají svoji písničku nahrát. To se týká všech soutěží, ale JuniorMuzic hlavně.

     Jaké jsou Tvé plány do nejbližší budoucnosti?

     Junior Internet a píšu a spravuju redakční systém Zavináče, ale mé redakční působení v tomto časopisu už trochu utichá, protože jsem ho už přerostl, protože je mi 15 let. Časopis začíná být mimo můj věkový okruh. Tak se snažím teď spíš prezentovat na serveru Novinky.cz, pro který píšu články především o Internetu a jeho službách všeobecně.

Hlavní organizátoři Junior Internetu při závěrečné tiskové konferenci     Rozhovor s druhou důležitou osobností letošního Junior Internetu nebyl o nic méně zajímavější. Pokládal jsem mu sice podobné otázky, přes to jsem se ještě dozvěděl spoustu dalších zajímavých informací.

     Jak dlouho trvá příprava Junior Internetu?

     Příprava probíhala už od září, ale hektičtější byla teď ten poslední měsíc, kdy jsme připravovali všechny přednášky a oslovovali jsme přednášející.

     Dalo by se to nějak vyjádřit hodinami?
     
Dva týdny čistého času.

     Kolik lidí čítal tým, který na tom pracoval?

     Pět. Já, Jirka Benedikt, Vítek Humpa, Karel Petržela a Vojtěch Horna.

     Spolupracoval na Junior Internetu někdo mimo Zavináče?

     Ano. Vojtěch Horna a Karel Petržela. Ale vpodstatě jsme takový tým a tyto aktivity děláme dohromady.

     To znamená mnoho a mnoho hodin strávených na Internetu. Kolik zhruba tak strávíš v průměru denně hodin na Internetu?

     Denně 4 až 5 hodin.

     Jseš připojený přes telefon nebo pevnou linkou?

     Pevnou linkou.

     Jaké jsou Tvoje ostatní zájmy mimo Internetu?

     Rád plavu, jezdím na kole, půl roku jsem chodil na judo. Jinak rád píšu články.

     Junior Internet je studnicí nápadů. Koference byla zakončena tiskovou konferencí a pak jsem ještě zaslech něco v kuloárech, co si povídali mezi sebou účastníci. Na jeden článek to určitě ještě vydá. Takže za týden se k této konferenci ještě určitě vrátím. Mimo to vám naši redaktoři budou po několik měsíců popisovat zajímavé weby, které se nominovaly v JuniorWebu a patrně přinesou i leckterý rozhodor s autory webu. Ten nebude sice naživo, jako ty dnešní, ale poslouží k němu email. Ostatně z emailu se to lépe zpracovává. Rozhovor na živo má ale samozřejmě zase jiné výhody.

     Moje dojmy z této konference jsou velké a pozitivní. Takže není obava, že by nebylo o čem psát a nebo, že by snad Internet neměl budoucnost. Proto se už celkem těším na třetí ročník této velmi prospěšné a vysoce zajímaví akce. Letošní konference se povedla, byla nabitá užitečnými informacemi a nic na tom nezměnilo, že se tři prezetace webů neuskutečnily. Ostatně aspoň bylo reálně vidět, že Internet zatím není stoprocentně spolehlivý a občas prostě něco nefunguje. Užitečných informací bylo i tak dost.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 11.03.2001
  • Článek zařazen do: Internet
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 10490 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0034 sec. | Aktuálně máme v databázi 8132 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha