Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Michaela je úterý 19.10.2021Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

TheGate - web pro děti a mládež

O TheGate jsem se dozvěděl díky svému diskusnímu fóru o Webech pro děti, které mám na Xchatu. Jak se pomalu rozbíhala diskuse, napsal mi někdo i adresu na tento serwer. Zavítal jsem na něj a našel jsem na něm spoustu zajímavých věcí, které mě zaujaly.

     Na The Gate stojí za povšimnutí určitě diskusní prostor, který je velice propracovaný. Líbí se mi tu i to, že je možno si příspěvek zkontrolovat a opravit případné chyby, před jeho odesláním. S tím se bohužel ve většině diskusních serwerů nesetkávám.
     Na těchto stránkách jsou mimo diskusního serweru i další zajímavosti. Dočetl jsem se tu i o anonymitě na Internetu a možných nebezpečích. Je zde psáno i o dalších komunikačních možnostech na Internetu. Samozřejmě tu nechybí odkazy na další zajímavé stránky. Autor serweru Jiří Hrdinka, kterého na serweru znají děti pod přezdívkou Nik, vyzývá návštěvníky stránek ke spolupráci. Proto jsem se s ním seznámil a občas se potkáváme na Internetu na ICQ a dopisujeme si po emailech. Dozvěděl jsem se o něm některé zajímavosti, o které se s vámi chci podělit.
     Úplný počátek projektu TheGate se datuje na leden, únor roku 1996. V tomto období byl Nik konfrontován se skutečností, že jedno dítě v jeho skautském oddíle je homosexuální, anebo se tak alespoň cítilo. Pod vlivem tohoto přesvědčení se onomu dítěti, chlapci, začal měnit reálný pohled na svět, uzavřel se, přestal chodit pravidelně do oddílu, hovořil sprostě a nevybíravým způsobem a začal se velmi zajímat o tématiku smrti a posmrtného života. Nik se snažil zjistit, čím to je. Jestli mu někdo v oddíle nezavdal příčinu, jestli doma nemá nějaké problémy, zda zvládá školu, zkrátka v čem to vězí, že se za krátkou dobu tolik změnil. Vždyť ho znal jako veselého a možná až rozpustilého kluka. Netrvalo dlouho a přišly jarní prázdniny ve škole a s nimi i akce oddílu. A právě tam se Nik dověděl, co ho trápí a včem je problém.
     Tehdy Nik nevěděl co mu říct. O homosexuálech toho věděl málo, asi tolik co běžný člověk. Snažil se ho povzbudit a slíbil mu, že s tím něco podnikne. A protože v té době pracoval ve firmě, která se zabývala poskytováním Internetových služeb, začal na Internetu pátrat po informacích. Brzy zjistil, že v češtině nic nenajde, a tak mu nezbylo, než studovat cizojazyčný materiál. Během této doby dostal nápad, vytvořit česky psané Internetové stránky pro dospívající děti v jeho pozici. A tady byl také motiv k dalšímu životu pro zmiňovaného chlapce.
     Během relativně krátké doby byly napsány a přeloženy texty, vytvořeny internetové stránky, registrována doména a konečně 30.9.1996 se mohla první verze stránek objevit na českém Internetu. Stránky se brzo dostaly do povědomí homosexuální komunity a tak o návštěvníky nebyla nouze. Začali dostávat kvanta emailů a neustále řešili různé potíže druhých lidí. Příliš často ale byli považováni za Internetovou sexuologickou poradnu, a lidé se na ně obraceli s nejrůznějšími problémy z této oblasti.
     Po asi roce fungování byly stránky přetvořeny a určením zaměřeny spíše na mladší generaci - náctileté. Tím chtěli odfiltrovat starší osoby, které se mohou již bez větších složitostí obracet na příslušné organizace, které tu kvalitně fungují řadu let. Čekalo je však zklamání - ještě větší množství práce, protože místo, aby se okruh čtenářů zúžil, tak se okruh zvětšil. Možná k tomu přispěly další témata, ne výhradně zaměřená na gay problematiku, možná spousta kamarádů, kteří přiváděli další a další zájemce. Nakonec zjistili, že nedělají nic jiného, než sedí u počítače a odepisují na emaily. Nebyl čas na rodinu, na přátele, na tvorbu nových stránek, vlastně na nic. Po jistém váhání byly stránky koncem roku 1999 z Internetu smazány s tím, že nejsou schopni zajistit kvalitní fungování serveru, a že je již dost českých stránek o této problematice.
     Po asi 3 měsících nečinnosti, přišli děti z PC kroužku s nápadem, že by bylo fajn mít vlastní Internetový server pro děti. A tak začala druhá fáze fungování serveru THEGATE. Byly vytvořeny úplně nové stránky, nové témata, klub, diskusní server a začátkem března 2000 spatřil světlo světa server pro děti a rodinu - server THEGATE. Později byla ještě k serveru přidána databáze pohřešovaných osob.
     Server se i nadále orientuje na problémy dětí a mládeže, zájmovou činnost, primární protidrogovou prevenci a bezkonfliktní začlenění problematických jedinců do společnosti. Cílem stránek je poskytnout kvalitní informace dětem a mládeži o různých TABUizovaných tématech a o tom, co je zajímá, nabídnou jim aktivní zapojení se do dění a tvorby serveru, zajistit zájmovou a mimoškolskou činnost, nejen v klubu, ale i projektem M2M, který se právě rozjíždí. Na druhou stranu chce také pro rodiče a dospělé přinášet informace o výchově, životosprávě, zdravém životním stylu apod.
     Provoz stránek je zatím financován sponzory. Tedy jde o poplatky za doménu a www server. Náklady na vlastní připojení do Internetu si hradím Nik sám, stejně jako další tvůrci obsahu. Do budoucna plánují založit nějakou organizaci typu občanského sdružení nebo obecně prospěšné společnosti, která by se o chod serveru starala a financovala jej.
     Kolik dětí asi na stránky chodí? To je těžká otázka, protože nelze jednoduše rozlišit dítě od dospělého, který se na stránky dívá. Ale soudě podle přišlých dotazů, ankety, která tu svého času byla a odezvy čtenářů, lze předpokládat, že poměr dospělí / děti se bude pohybovat okolo 65 / 35 %. Tedy stále sem přichází víc dospělých než dětí. Na druhou stranu vede Nik statistiku dotazů a zjistil, že za dobu fungování serveru jim přišlo více než 500 dotazů od dětí do 15 let, což hovoří o tom, že na server děti chodí a považují ho za důvěryhodný zdroj informací, což zavazuje k další kvalitní činnosti. V současné době připravují systém aktivní reklamy pro tyto stránky, který by měl rozšířit povědomí o serveru, zejména u mladší generace.
     Nik vede internetový kroužek, který na diskusním serveru využívá dvě fóra. Ale i ostatní diskusní fóra se ta TheGate pomalu rozjíždějí. Nik ještě dále vede fotografický kroužek a oddíl. Ty mají svoje uzavřené stránky, na které se lze dostat pouze přes přístupové heslo. Na těchto stránkách jsou zajímavé fotografie z jejich akcí. Náplní volného času dětí tak není jenom sedět u Internetu, ale dostanou se i do přírody.

  • Autor: Fencl Martin - Marťas
  • Datum publikace: 15.07.2000
  • Článek zařazen do: Zajímavé stránky
  • Počet komentářů ke článku: 3
  • Článek si přečetlo 4050 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8131 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha