Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Darina je pátek 22.09.2023Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Modrá planeta

Modrá planeta jsou stránky, které se orientují na školní výuku. Tento projekt už běží delší dobu, předcházel mu projekt Dobrodruh, který začal už v roce 1999.

     Modrá planeta jsou stránky na Internetu, které jsou určeny pro žáky ve věku od 10 do 15 let. Probíhají zde soutěže, které jsou orientované na získávání znalostí a dovedností na Internetu, které jsou obsahově založeny na jednotlivé předměty učiva - zeměpis, dějepis, přírodopis, fyzika, chemie, český jazyk, cizí jazyky, technické předměty a výtvarná výchova.

     Soutěž Škola hrou obsahuje pět soutěžních otázek. S jejich vypracováním může pomoct i učitel. Soutěž navazuje na expedici, která je popsába v kapitolce “Jak žijeme”. Jsou zde in zajímavé fotografie, například i různých praktických uzlů.

     V “Povídání” jsou otázky a odpovědi na ně. Kdokoliv, kdo se dostane na tytyo stránky, zde může položit členům expedice dotaz a dostane zde na něj odpověď. “Planety” jsou jednotlivé soutěže. Ty zatím byly dvě. Genua probíhala v září roku 2000. Ta je popsána na těchto stránkách. Předchozí soutěž Korsika, probíhala v květnu 2000 a najdete ji na stránce http://www.dobrodruh.cz . I zde jsou soutěžní otázky, popis expedice, otázky a odpovědi na ně a panoramatické snímky z expedice.

     Realizátorem celé expedice je Jan Jirásko, kterému je 28 let. Je to potápěč, podvodní kameraman a fotograf. Spolu s ním celou expedici připravuje moderátorka rádia Frekvence 1 Lucie Výborná.

     Zajímalo mě něco ze zákulisí celého projektu a proto jsem oslovil pana Jiráska emailem. O začátcích projektu mi napsal: “Celý projekt začal nastartováním projektu Dobrodruh.cz v roce 1999, kdy jsme začali poprvé komunikovat on-line přímo z cesty. Pak mne napadlo, že část informací se dá použít i pro děti, když se připraví hlavní náplň - příběh.

     Jako dítě jsem vyrůstal ve škole pro tělesně postižené a mám k těmto dětem docela blízko. Začal jsem spolupracovat s neslyšícími dětmi a vyzkoušeli jsme tak poprvé on-line komunikaci a docela se to osvědčilo. Když jsem ve škole začínal, nechal mne pan ředitel hozeného ve vodě. Projekt se mu sice líbil, ale moc nevěřil tomu, že to děti bude bavit. Nechal mne v tom vykoupat...

     No když jsem se vrátil z Korsiky, našel jsem proměněnou školu a hlvaně nadšeného pana ředitele :-)) Lucie se přidala později a stará se hlavně o propagaci celého projektu. Teď z ale věci připravujeme společně a moc mi pomáhá, je to přeci jenom náročné.

     Dnes už pracujeme i s nevidomými potápěči, nedávno jsme byli v s nimi v Chorvatsku.”

     Zajímaly mě i další informace, něco na způsob zajímavostí z natáčení. Ty mi pan Jirásko popsal dvě: “Víš staly se mi dvě příhody:
     1. jednou jsem dostal email, kde se mne dívka ptala, proč se potápíme a jaký je život pod vodou. Když jsem dopsal svou odpověď, uvědomil jsem si, že můj hlavní motiv - tichý svět ji je znám - je totiž neslyšící.
     2. když jsem seděl v Chorvatsku na jachtě tak mi přišel dotaz od Tomáše: Co víte o světě? Celý večer jsem měl o čem přemýšlet ...”

     Na stránce Modrá planeta probíhá soutěž o nejlepší dětský projekt - objevitelský, vědecký atd. Autoři vítězného projektu budou připojeni ke skupině dětí a získají zdarma potápěčský výcvik. Dětská skupina pojede na expedici Modré planety v roce 2001. Reportáž z expedice bude opět na zmíněné stránce Modré planety.

     Tento námět využití Internetu ve škole k učení je velmi zajímavý a doufejme, že podobných www stránek bude postupně přibývat.

  • Autor: Fencl Martin - Marťas
  • Datum publikace: 04.02.2001
  • Článek zařazen do: Zajímavé stránky
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 3950 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0034 sec. | Aktuálně máme v databázi 8230 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha