Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Alan a Sylva je neděle 14.08.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Deset let foglarovského časopisu Družina

Právě před deseti lety jsem vydal první číslo časopisu Junácká družina. Šlo o časopis, který jsme jako družina Vyder 71.  skautrského oddílu ve Velké Chuchli vydávali jak pro náš oddíl, tak pro sesterský 18. dívčí oddíl a další zájemce.

      V roce 1992  se skautské oddíly rozpadly, Družina (s kratším názvem) zůstala. Již od prvního čísla se zde objevovaly články o životě a díle Jaroslava Foglara a lidech kolem tohoto oblíbeného spisovatele. Na stránkách Družiny byla např. Otištěna reportáž z Mostu,  kde se v roce 1991 konalo divadelní představení Záhady hlavolamu, velký prostor byl věnován prezentaci činnosti Sdružení přátel Jaroslava Foglara, foglarovským publikacím, vontským tajemstvím uliček a podobným tématům. Časopis měl dlouhý, leč zapamatovatelný a nepřehlédnutelný podtitul Klubofoglarovskovontskojunácký časopis. Na redakci se mnou spolupracoval i známý foglarovec Ivan Vápenka a sám přispěl několika zajímavými články. Časopis vychází nepravidelně do dnešní doby.

     Při příležitosti 10. výročí časopisu jsem oslovil své nynější i bývalé čtenáře k napsání příspěvku pro speciální výroční číslo.  Velmi mě potěšilo, že se mnozí ozvali a napsali mnohdy zajímavé a dosud nikde nezveřejněné články z foglarovské oblasti a dětského hnutí. Jim patří mé díky a poděkování. Zvláštní číslo již vyšlo a najdete v něm zajímavé příspěvky...

     Miloš Zárybnický: Foglarovská vzpomínka (o tom, za jakých okolností vznikala kartička k 75. narozeninám JF a jak
málem na počátku 80. let vyšly Rychlé šípy)

     Jan Šimáně - Galén: Komu klub vyrostl na oddíl s družinami - ten je zrádce??? (příspěvek věnovaný dětským čtenářským klubům ; současně připomínka i Karla Líby - ostravského Foglara)

     Milan Lebeda - Alpín: (27. - 28. 10. 1986) Sluneční zátoka v PKOJF (vzpomínka na akci v PKOJF, doplněno ilustračním materiálem...., zveřeněno také na Bohouškovi)

     Jiří Jahl - Sali: Můj strašidelný příběh (strašidelná povídka)

     Josef Vorel: Z vontského archivu (archivy se otevírají! Zajímavé Josefovy texty!)

     Vlastislav Toman - Hadži: O marných pokusech a radosti (vzpomínka na to, jak se připravoval velký časopis pro děti Kamarád a později ZET 21 - jak to vlastně bylo....)

     Miloš Vraspír:  Foglarovská známka - družino, vpřed do další desítky let! (Česká pošta možná vydá známku RŠ, zatím vydala známku Jestřába)

     Milan Lebeda, Tomáš Hromádka: S Jestřábem na Kajetánce (o Jestřábově oblíbeném místě.... doplněno fotografiemi)

     Míla: O Svorné šestce (došlo už v roce 93) (článek o klubu časopisu VPŘED)

     Jiří Oborný - Bubo: Moje první foglarovky (osobní vzpomínka na první setkání s dílem JF v 50. letech)

     Josef Vorel: O podskalském strašidle (Jaroslav Foglar se narodil v Podskalí, tak přídáváme jednu podskalskou
historku)

     Leopold Mráček: Jak jsem se asi těšil zbytečně (přemítání o sporné osobě Karla Bureše)

     60 let Záhady hlavolamu (objevil se Foglarův  a Včeličkův záhadný srdcový kámen a na tajemném místě bylo zasazeno gingo)

     S výjimkou dvou článků (o známce a o akci v PKOJF 1986 se jedná o články, které nebyly dosud zveřejněny) Časopis rád zašlu všem zájemcům oproti 18,- Kč, což jsou víceméně náklady na poštovné a obálku  Časopis lze objednat na e-mailu, známky (18,- Kč) zašlete na adresu: T. Hromádka, U bažantnice 13, 159 00 pošta PRAHA 59.  Uvítám samozřejmě  další články, které by se mohly po dohodě s Alpínem a Bestem zveřejnit zde na Bohoškovi i v Družině.

     P.S.  http://bohousek.aktualne.cz  ; http://foglar.adam.cz e-mailová konference na téma Foglar (někdy dost zajímavá.... řeší se zde Večery světel, ginga v Čechách na Moravě, ve Slezsku i jinde, též práce s dětmi a mládeží na foglarovský způsob na http://www.pandora.cz. Do konference se lze jednoduše přihlásit na uvedené stránce nebo zasláním mailu na foglar@pandora.cz s tím, že do předmětu zprávy napište SUBSCRIBE.

  • Autor: Hromádka Tomáš
  • Datum publikace: 06.01.2001
  • Článek zařazen do: Literatura
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 2887 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0036 sec. | Aktuálně máme v databázi 8168 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha