Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Valdemar je pátek 27.05.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Král sokolů

Král sokolů měl premiéru na ČT1 na Štědrý den. Zařazení tohoto filmu hodnotím velmi kladně, protože šlo o pohádkový příběh, který obsahoval i výchovné prvky. Navíc tento film nebyl klasickou pohádkou, nad kterou starší děti ohrnují nos, protože oni se přece na pohádky už nedívají.

     Hlavním hrdinou příběhu je čtrnáctiletý Tomáš. Ten žije vysoko v horách se svým dědečkem, otcem a sestrou Agátou. Žije spjat s přírodou a tak ovládá řeč zvířat, kterým rozumí a oni rozumějí jemu. Jeho otec pracuje jako koňák pro pána na hradě. Když se však začnou večer stahovat k ohradě koní hladoví vlci, koňáci jdou kolem ohrady s pochodněmi, aby vlky ohněm zahnali. Tomášův otec však něšťastnou náhodou upadne a pochodeň mu zhasne. Než mu přispěchají ostatní na pomoc, je pozdě. Vlci ho rozsápali.

     Tomáš s dědečkem jdou prosit na hrad o kus pole.V té době má ale zásnuby pánova dcera Formína, která je přesně o rok starší než Tomáš a do které se Tomáš zamiluje. Dostat se k pánovi je obtížné, ale lstí se nakonec dostanou aspoň do dvora. Tady Tomáš pomůže mládenci, který je tu přivázán za to, že rozbil hliněný džbán a kat mu začíná uštědřovat výprask. Následuje rychlý spád událostí. Splaší se kůň, který má naložený sud s léčivým blátem, v kterém se léčí pán. Tomáš do tohoto sudu spadne a splašený kůň zaveze sud až před panskou tabuli. Až tam je zvládnut, ale sud se převrhne a bláto vyteče vedle stolu, na kterém je hostina.

     Když se Formíně nepodařilo si zatancovat se svým nastávajícím, protože ten se vymluvil, že není dobrým tanečníkem, přijala teď nabídku k tanci od zabláceného Tomáše. Kuriozní tanec v blátě nakonec zastavil pán. Když mu nyní Tomáš řekl, kdo je a jakou má prosbu, řekl pán, že rozhodne náhoda. Formína vzala do ruky květ a Tomáš si má vybrat levou nebo pravou ruku. Vybere-li si ruku s květem, dostane jeho děda pole, vybere-li si ale prázdnou ruku, dostane za svoji troufalost deset ran bičem.

     Formína pomohla Tomášovi tím, že si vzala do obou rukou květ, takže Tomáš si vybral květ. Tomáš tedy za chvílí odchází z hradu s poukazem na pole.

     Události mají rychlý spád. Mladý dvořan Iver, ještě s dalšími honci, honí s pánovým nejlepším psem onoho mladíka, kterého Tomáš zachránil před výpraskem. Když se ho Tomáš zastane, poštvou psa i na něj. Tomáš ale ovládá zvířečí řeč a ze psa se stane neškodný dobrák. Když to pán po návratu zjistí, chce ho nechat utratit, ale zachrání ho Formína, která se ho ujme. Tomáš je za to odsouzen ke 40 ranám bičem.

     Tomáš se sejde s Formínou. Ta ho varuje před trestem, který má dostat, protože by ho těžko přežil. Zároveň Tomášovi řekne, že jeho sice má ráda, ale svého nastávajícího miluje. Je to ideální stav, když miluje svého manžela, kterému byla zaslíbena manželskou smlouvou, když jí byly dva roky a jejímu nastávajícímu čtyři roky. Tomáš nad tím truchlí, ale postupně se s tím smiřuje.

     Tomáš je nucen prchnout do lesů, sebral ze stáda koně a jede výš do lesů. Tam se setká se zkušeným sokolníkem Vaganem, u kterého se nakonec schovává společně s mladíkem, kterému už dvakrát pomohl. Tady se zjistí, že Iver je zrádce, který ač byl žákem Vagana, jej nakonec podle zradil a nyní se snaží zaujmout jeho místo hlavního sokolníka. Sám chodí krást vejce do hnízd sokolů. Nyní se to snažil svést na Tomáše a očernit ho před Vaganem. Ten mu však neuvěřil a sám odhalil jeho intriky. Podlost mladého sokolníka vedla tak daleko, že se odhodlal k tomu otrávit sokola, kterého pro pána cvičil Vagan.

     Iverovy intriky pokračují a přepadne nastávajícího Formíny, zraní mu nohu a nechá jej zavřeného v jeskyni. S jeho ostruhou pak jde ještě s dalšími honci, kteří mladého pána hledají a narafičí vše tak, jako že ostruhu našel u Vagana v domku. Ten je pak se všemi svými spolubydlícími obviněn z vraždy mladého pána. Soudce nad nimi vynese rozsudek smrti. Formína ale pomůže Tomášovi k útěku z vězení a ten za pomocí královského sokola, kterého si dokázal pár dní před tím ochočit, mladého pána hledá a najde. Čas ale kvapí a šibenice už stojí. Proto poslali po sokolovi druhou ostruhu, z čehož pán pochopil, že mladý pán žije a zastavil popravu.

     Nakonec vše dopadlo dobře. Mladý pán poznal Ivera jako toho, kdo mu usiloval o život. Souzen teď byl Iver a špatný soudce, který se přiznal, že soudil pod nátlakem Ivera. Hradní pán Tomášovi vše odpouští a nabízí mu za sokola zámek. Tomáš si nechává sokola s tím, že ho pánovi bude půjčovat na lov. Pán se usmíří i s Vaganem a nechá ho, aby rozhodl o osudu obou provinilců. Vagan je nepřítel bičování či jiného násilí, proto navrhuje jejich definitivní vyhnání z panství. Vagan se vrací zpět na post hlavního sokolníka u pána, Tomáš dostává stejnou nabídku od Formíny a jejího manžela.

     Po dlouhé době se objevil v České televizi výchovný film pro starší děti. Je zde hned několik výchovných motivů. Nezištná láska čtrnáctiletého Tomáše k Formíně, který ji má tak rád, že respektuje její lásku k jejímu nastávajícímu manželovi. Stejně tak i jeho kladný vztah ke zvířatům, který se mu několikrát vyplatil a několikrát mu pomohl. Svého oblíbeného sokola za zámek nevyměnil. Stejně tak je zde výchovná povaha Vagana, který nestojí o pomstu, ale pouze o spravedlnost, aby ničemové nemohli na panství dál škodit.

     Uvedení tohoto zdařilého filmu na Štědrý den tedy hodnotím velice kladně. Je to kontrast ke komerčním filmům plným násilí určeným pro starší děti. Velmi povedené byly herecké výkony, ale i režie Václava Vorlíčka.

  • Autor: Novák Miloslav - Mlsoun
  • Datum publikace: 28.12.2000
  • Článek zařazen do: Kultura
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 3046 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.7811 sec. | Aktuálně máme v databázi 8132 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha