Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Alan a Sylva je neděle 14.08.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Turisti z TJ ORS se stěhují

O dětském turistickém oddíl TJ ORS a jeho klubovně jsme již psali. Nyní již novou klubovnu má a tak se stěhuje. Vše spěchá, protože starou klubovnu je třeba předat co nejdříve.

     V Nuselské 44 se turistický oddíl TJ ORS scházel několik let. Dokonce tu byl ještě před vznikem TJ ORS, tehdy to byl Klub turistů Praha 4. Zajímal jsem se trochu o historii oddílu, jehož vedoucím je Míla Fuček. Oddíl byl původně pionýrský a vznikl asi před 15 lety. Nejdříve se jmenoval Brontosaurus, ale po pár letech se přejmeoval na Tuláky, což bylo výstižnější. S ohledem na svou turistrickou specializaci vstoupil oddíl do Odboru turistiky TJ Jižní Město - Chodov. V roce 1990 se potom oddíl osamostatnil a stal se samostatným klubem Klubu českých turistů.
     Oddíl vystřídal několik kluboven. Sházel se v klubovně TJ Jižní Město - Chodv, ale i ve dvou klubovnách na Jižním Městě na Chodově. To byly klubovny z bývalých agitačních středisek, které byly v přízemích domů. Ty ale byly rozděleny mezi dvě největší organizace - Junáky a Pionýry a tak se oddíl musel stěhovat jinam. Jeho útočištěm se stala Novodvorská, kde působil postupně ve dvou klubovnách v kulturních střediscích. Když i tady se klubovny rozdělovaly, na oddíl se opět zapomnělo. Ten byl v té době též skautským oddílem, protože se zde Míla seznámil se skautem Krabem, který obnovil 40. skautské středisko Vigilanti. Asi tři měsíce se tedy oddíl sházel u něj doma. V té době už měl přidělenu klubovnu v Nuselské ulici, ale ta se zatím upravovala.
    Když jsem se byl podívat, jak Míla balí věci v klubovně, narazili jsem na staré oddílové časopisy Stopa. Bylo jich tu hodně, byl tištěný na cyklosytlu. Míla si odložil od každého čísla pět archivních, ostatní skončí v kontejneru na papír. Zde je vzpomenuto stěhování. První schůzka, kterou zde Tuláci měli, byla pracovní - byla to úklidová brigáda.
     Oddíl se pak několik let v klubovně scházel. V zimě byly problémy s topením, protože se tu topilo přímotopnými topidly, což je drahé. Topilo se tedy před schůzkami, v dny, kdy schůzky nebyly se netopilo a nebo jenom lehce temperovalo. To dělalolo problémy, protože klubovna je vlhká. Právě, když jsme se zde byli podívat a Míla balil a vyprazdňoval skříně, všiml si, že všechny tři skříně v klubovně mají plesnivou zadní stěnu. Dvě zde původně byly a třetí sem přivezli z Novodvorské. To je skříň, kterou má Míla od svých rodičů. Teď jsou všechny tři skříně v takovém stavu, že by stěhování asi nepřežily a rozpadly by se. Proto se Míla rozhodl, že je tu nechá.
     Starou klubovnu jsem viděl. Prošel jsem si i její okolí, které není špatné. Nedaleko je poměrně velký park. Pouze přístup do domu je dost nešikovný, musí se jít přes mříž, která se zamyká. Odděluje nebytovou část domu od bytové části. Klubovna je bohužel v té bytové části. Takže děti, které šly pozdě na schůzku, si musely zazvonit a někdo jim musel jít otevřít. Když byla akce v sobotu nebo v neděli, bylo to složitější, protože byly občas zamčené i hlavní dveře. Protože zvonek je až za nima, musel ten, kdo chtěl jít do klubovny, obejít dům do vedlejší ulice a tam zaklepat na okno.
     Vedle klubovny přes společnou předsíňku je kancelář, která patří Nadaci Kamarádi, ale nyní ji využívaly společně Informační centrum oddílů a klubů a Sdružení klubů správných kamarádů ČR. To využívalo i klubovnu. Teď se obojí stěhuje. Ústředí SKSK ČR a ICOK bude sídlit ve Viktorinově ulici a klubovna se stěhuje Na bitevní pláň.
     Když jsem viděl starou klubovnu, zajímala mě i ta nová. Šel jsem se do ní s Mílou podívat. Zatím tam toho moc k vidění není. Nedávno ji převzali, takže tam není zatím ani elektřina. Vše jsme si tedy prohlíželi s baterkou, protože klubovna je ve sklepě. Má ale svůj samostatný vchod, což je výhodou. Jedinou zábranou je to, že vstup je ze dvora a vrata do něj se zamykají. Bude u nich ale zvonek a mluvítko.
     Okolí je sice méně zajímavé, ale zase je to odsud blízko na metro Vyšehrad. Navíc od Viktorinovy ulice je to asi 200 metrů. Ulice je sice kousek od magistrály, ale je oddělena blokem domů. Samotné ulice Na bitevní pláni a Viktorinova, do které ústí, jsou poměrně klidné a moc aut v nich nejezdí.
     Samotná klubovna bude hned v první místnosti, do které se vstoupí. Je to prostorná místnost, kde je i okno a světlo tam jde i prosklenými dveřmi. Ty jsou zajištěny ještě mříží. V podlaze je tu schod, který je nebezpečný a bude se muset vybetonovat. Kvůli tomu se bude muset zkrátit i mříž. Z klubovny lze projít do další chodbičky. Zde je i WC s umyvadlem. Tudy se dá jít též přes sklepy. Těmy se bude stěhovat větší nábytek, který hlavním vchodem neprojde.
     Potom je zde ještě jedna hodně tmavá místnost. V té bude kancelář TJ ORS (i když sekretariát budou mít ve Viktorinově). Tady prý bude i temná komora, což se opravdu bude hodit, protože pokud se zavřou dveře, které zde zatím ještě nejsou, bude zde opravdu dokonalá tma. Časem zde bude i telefon a počítač. Zatím ale tahle místnost vypadá hodně neutěšeně. Bude tu ještě jedno umyvadlo a s průtokovým ohřívačem vody, protože jinak tu teplá voda není. Možná tu bude i pračka.
     Mimo klubovny tady plánují i klub otevřených dveří, prý tu bude i audio - video klub. Protože tu bude přípojka Datelkabelu, nebude problém připojení na Internet i na kabelovou televizi. Videoklub bude jistě zajímavá věc. Míla by rád časem s jeho členy natáčel i nějaký film.
     V klubovně je hodně práce a hlavně to bude stát hodně peněz. Míla odhaduje, že až 100.000,-- Kč, na což si musí TJ ORS půjčit. Peníze půjčuje Mílův táta. TJ ORS tedy nezbyde, než zde provozovat akce, které umožní určitou návratnost peněz. Topit se tu bude akumulačními kamny, které tu budou dvoje. Bude se tu muset udělat kompletní nová elektroinstalace. Budou třeba nové omítky, což ostatně sami vidíte z fotografií. Práce tu bude hodně.
     Stěhování přišlo zrovna v dost nevhodonou dobu, takže není ani moc brigádníků, protože Mílův oddíl Tuláci se rozpadl. Stará klubovna je už před předáním a nová bude v provozu nejdříve v lednu. Venku je zima a oddíl se nemá kde scházet. V září ani neproběhl nábor, protože Míla nevěděl, kde najdou novou klubovnu. Praha 4 je velká a těžko by děti z Nuslí dojížděly třeba do Braníka.
     Na leden tedy chystá Míla nový nábor do turistického oddílu Tuláci a chce rozjet i audio - video klub. Protože bude mít na starosti interentstudio ve Viktorinově ulici, hledá ještě další spolupracovníky. Pokud máte zájem pomoc, napište mu na fucek@seznam.cz . O tom, jak postupuje rekonstrukce klubovny, vás budu průběžně informovat.

  • Autor: Lorenc David
  • Datum publikace: 18.11.2000
  • Článek zařazen do: Zajímavosti
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 4176 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0031 sec. | Aktuálně máme v databázi 8168 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha