Jak věci fungují je název prvního dílu encyklopedie napsané Marshallem Brainem, kterou do češtiny přeložila Jolana Hosová a vydalo nakladatelství Computer Press.
V této zajímavé knize Marshalla Braina se dočtete opravdu mnoho zajímavého. Kniha má jedenáct kapitol, které jsou věnovány fungování věcí ve vzduchu, zv
Hned v první kapitole je řeč o letadlech a je zde vysvětleno, k čemu má letadlo křídla a co je to vztlak. Letadlo toho má samozřejmě více - klapky, vrtuli a motor atd. Ti, které to zajímá více do hloubky, zde najdou i nějaký ten vzoreček a vše je vysvětleno na Boeingu 747-400, jehož parametry zde najdete.
Příbuzní letadel jsou vrtulníky. I o nich zde je napsáno a vysvětleno, jak vlastně fungují. Dozvíte se, jak se pohybují vpřed a vzad, dozadu a do strany.
Dále se dá létat vzducholodí. Ty sice u nás tak často nevídáme, ale vysvětleny zde jsou samozřejmě stejně. Existují tři hlavní druhy - tuhé, polotuhé a netuhé. Rozdíly mezi nimi zde jsou podrobně a názorně vysvětleny.
Co všechno ještě lítá? O čem se zde dočte
te? Jsou to např. řízené střely s plochou dráhou letu, kluzáky, horkovzdušné balony, concorde a raketoplány.V kapitole zvyšte výkon se dočtete o motorech. Vysvětlen zde je čtyřtaktní benzinový motor. Automobily mohou mít ale i hybridní pohon. Dočtete se zde, jak fungují baterie, vznětové motory, elektrické motory, jaderná energie, ponorky, parní motory, dvoutaktní motory, řetězové pily, motory s parní turbínou, palivové články, raketové motory, ale i napájecí zdroje osobních počítačů. Je tu toho opravdu hodně.
Blízká vám bude asi i elektrická rozvodná síť. A co třetí kapitola, která se týká toho, co je na silnici? To už snad asi nemusím vyjmenovávat a dovedete si to představit sami. Jasně, že je zde řeč o brzdách, protiblokovacím brzdovém systému, převodovkách, spojkách, diferenciálech a mnohém dalším, co najdete v autě.
Chcete-li se podívat na vědu z různých úhlů, k tomu vám poslouží 4. kapitola. Z ní se dozvíte, jak fungují atomy, buňky, elektromagnety, přijímače globálního polohového systému (GPS), kompasy, atomové hodiny, satelity, gyroskopy, skafandry, displeje s tekutými krystaly (LCD), ozubená kola, ložiska, kladky a relé.
Zajímají-li vás poč
ítače, tak pro vás bude asi nejzajímavější 5. kapitola, která je o mikroprocesorech, myších a modemech. Tady se dozvíte, co to jsou byty a bity, jak fungují operační systémy, jak funguje paměť počítače, pevné disky, jak se komprimují soubory, něco o základních deskách počítačů, jak fungují mikroprocesory, modemy, grafické karty, paralelní porty, porty USB, počítačová klávesnice, počítačová myš, monitory a laserové tiskárny.Hodně zajímavá je i 6. kapitola nazvaná Rozpletené sítě, která je věnována Internetu. O něm
se tu dočtete prakticky všechno od toho, jak fungují webové stránky, přes elektronické obchodování internetové vyhledávače, internetové cookies, email, a další a další.Předpokládám, že
je vám jasné, že i všechny další kapitoly jsou velice zajímavé a že by bylo asi zbytečné tu detailně popisovat, co všechno v této zajímavé knize najdete. Připomenu tedy, že ji pro vás vydalo nakladatelství Computer Press a že by mohla být například vhodným vánočním dárkem.Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8431 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha