Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Darina je pátek 22.09.2023Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Teplice v listopadu 1989

Když se řekne demonstrace, tak si asi většina dnešní mladé generace pod dojmem letošního září představí rozbíjení McDonaldů, zapalování popelnic a jiných objektů a házení dlažebních kostek na své bližní, a to ve jménu boje proti jakési abstraktní globalizaci, kterou nikdo nikdy neviděl. Pod pojmem "komunistický režim" si asi většina mladých nepředstaví buď vůbec nic, nebo jakési strašidlo z učebnice dějepisu.

     V těchto dnech je to 11 let, co došlo k tzv. ekologickým demonstracím v Teplicích, které se konaly 11. až 13. listopadu 1989. Již před tímto datem byla v severních Čechách několikadenní teplotní inverze, v důsledku této inverze a slabého větru se v severočeském ovzduší hromadily zplodiny energetiky, těžby uhlí a chemického průmyslu. V uvedených dnech na několika místech teplického okresu byla naměřena průměrná 24hodinová koncentrace oxidu siřičitého kolem 1500 mikrogramů/m3, což je desetinásobek nejvyšší přípustné koncentrace podle tehdy platné hygienické směrnice.  Kromě oxidu siřičitého však byly v ovzduší další škodliviny, oxidy dusíku, polétavý prach a řada chemických látek pocházejících z chemického průmyslu; koncentrace těchto látek však nejsou známy, protože se v tu dobu neměřily. Pro normálního člověka však srozumitelnější než čísla byla kouřem a chemií páchnoucí hnědá mlha, případně zhoršující se zdravotní stav.
     V sobotu 11.listopadu 1989 se v centru Teplic shromáždili občané nespokojení se stavem ovzduší a zejména s tím, že  s tímto stavem kompetentní orgány nic účinného nedělají, naopak že některé informace veřejnosti zatajují. V neděli 12.11. se protestní shromáždění opakovalo, za ještě větší účasti, a rozcházelo se se skandováním "zítra zase tady".  K nejmasovější demonstraci došlo v pondělí 13.11. Demonstranti, mezi nimiž byl významný podíl mladých lidí, skandovali hesla jako "Chceme čistý vzduch!". Trasa, po které se demonstranti pohybovali, byla částečně určena tím, jak složky Veřejné Bezpečnosti blokovaly některé ulice, aby tudy demonstranti nemohli projít. Ve světle událostí ze září 2000 stojí za připomenutí, že ze strany demonstrantů nedošlo k žádnému násilí a k žádnému demolování majetku. Demonstrace byla násilně rozehnána Veřejnou bezpečností. Lidé, kterým byly při zátahu kontrolovány občanské průkazy, byli v následujících dnech předvoláváni k výslechům na Bezpečnost, kde jim například bylo vyhrožováno vyhozením ze školy a podobně. K realizaci těchto výhrůžek pro nedostatek času většinou už nedošlo.
     Teplické demonstrace ukázaly mimo jiné, že lidem v té době šlo nikoli o abstraktní pojmy jako "globalizace", ale o zcela konkrétné požadavky, jako například mít co dýchat. A rozehnání této demonstrace policejní silou svědčí o tom, že tehdejší komunistický režim se bál nejen politických požadavků, ale i tak prostého a samozřejmého požadavku, jako dýchat čistý vzduch.

  • Autor: Jůza Pavel
  • Datum publikace: 15.11.2000
  • Článek zařazen do: Zajímavosti
  • Počet komentářů ke článku: 1
  • Článek si přečetlo 3847 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0031 sec. | Aktuálně máme v databázi 8230 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha