Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Valdemar je pátek 27.05.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Turistická výzbroj VII

I dnes se dočtete něco o novinkách, o kterých jsme začali psát v minulém pokračování. Dnes bude řeč o turistické obuvi.

    Turistická obuv
     1. MHT
     MHT- Multi terrain hiking jsou velmi lehké měkké a pohodlné boty nezřídka snížené ke kotníku či dokonce pod něj. Výhodou bývá i relativně nižší pořizovací cena. Svršek je nejčastěji textilní nebo z kombinace textilu a veluru. Podrážka je z měkké gumy. Ale pozor, tyto boty jsou určeny pouze pro kratší túry či vycházky v lehkém terénu. A v případě použití pro VHT s batohem jste schopni boty zničit za pár týdnů. Asi nejznámějším zástupcem této kategorie je model Trial od firmy AKU.

     2. Lehké pohorky
     Většinou už nad kotník a s robustnější podrážkou. Opět jde nejčastěji o kombinaci textilního materiálu (cordura) s velurem. I u této kategorie je relativně příznivá pořizovací cena. Obuv je určena pro náročnější používání - klasická turistika v upraveném terénu, víkendové akce. Typickým zástupcem této kategorie by mohl být model RANGER firmy TREZETA.

     3. Regulérní pohorky pro VHT
     Boty už mají většinou robustní vibramovou podrážku a některé modely i s vložkou pro použití rychloupínacích maček. I v této kategorii lze rozlišovat boty vyrobené z kombinace textilních materiálů a veluru nebo boty celokožené. Boty se svrškem z textilu jsou lehčí a prodyšnější, ale jejich životnost není taková, jako u bot celokožených a navíc způsob zpracování (mnoho švů) může být zdrojem mechanického poškození. Celokožené boty už bývají nejčastěji z nubuku, což je kůže kvalitnější, než velur. Zpracovány jsou tak, aby na svršku bylo minimum švů. Typickým představitelem pro boty se svrškem v textilu je model CONERO firmy AKU a pro boty celokožené by to mohl být model ISLAND firmy MEINDL nebo ALASKA GORE firmy HAN WAG. Boty všech výše uvedených kategorií mohou být vybaveny goretexovou membránou a mají společné to, že podrážka je se svrškem spojena lepením. Někdy bývá goretexová membrána zalepena přímo do podrážky - u kvalitnějších a dražších modelů. Většinou je však do hotové obuvi vložena "botička" z goretexu. Tento způsob je však náchylnější k mechanickému poškození.

     4. Obuv, u které je podrážka se svrškem spojena šitím
     Podrážka i svršek bývají vůbec tím nejkvalitnějším (materiálem i zpracováním), co lze na trhu pořídit. Boty jsou většinou celokožené bez goretexové membrány, ale nepromokavost zde do určité míry zaručuje speciální způsob úpravy kůže - olejování. Přestože se jedná o pomyslnou špičku ledovce v kvalitě turistické obuvi, nevýhodou je většinou její vysoká pořizovací cena i vyšší hmotnost. Ovšem při správném způsobu ošetřování jsou boty prakticky nezničitelné. Typickým příkladem jsou boty PERFEKT firmy MEINDL.

     5. Správná péče o turistickou obuv
     Co se týče správné údržby obuvi - speciálně pokud je tato obuv vybavena goretexovou membránou - je třeba používat návyky pro tento účel určené. Některé jsou i označené logem firmy GORE, ale určitě neuděláte chybu, když si koupíte přípravek od firmy, která vaši obuv vyrobila. Přípravky jsou většinou na bázi vosků, ať již rozpuštěných a používaných ve formě sprejů, nebo tuhém stavu. Na obuv s textilním svrškem používáme spreje, a to při častém nošení i 2x měsíčně. Na celokoženou obuv používáme spreje opět asi až 2x do měsíce a navíc jednou za 6 až 8 týdnů tuhý vosk. Suchou a hrubých nečistot zbavenou obuv nahřejeme (v troubě nebo fénem) asi na 50 °C a poté naneseme vosk. Kůže vsákne potřebné množství a zbytek setřeme hadrem.
     Pozor na používání přípravků na bázi olejů. Zaprvé omezují prodyšnost kůže, ale především leptají gumu, a to se projeví poškozením spojů kůže a gumy - např. ochranných lemů kolem celé boty nad úrovní podrážky.
     Správná péče o boty má mimořádný vliv i na výskyt mechanických poškození. Přesušená "vyšisovaná" kůže je snadno zranitelná. Navoskovaná kůže je měkká, pružná a "uhne" při zakopnutí o kámen - ale do suché kůže uděláte rýhu. I švy jsou v navoskované kůži "zapuštěné", z přesušené kůže vystupují a je možné ji proříznout, ukopnout... Suchá kůže "pracuje" při namočení a vysychání a opět dochází k poškození ochranných lemů...
     Při správné údržbě se prodlouží životnost obuvi a vyhnete se nepříjemnostem s reklamacemi.

  • Autor: Machač Oldřich
  • Datum publikace: 04.11.2000
  • Článek zařazen do: Turistika - táboření
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 9165 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0036 sec. | Aktuálně máme v databázi 8132 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha