Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Vladimír je čtvrtek 23.05.2024Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Malé dětské kluby

Víte, co jsou malé dětské kluby? Svým způsobem to jsou dětské party, ale něčím se přeci jenom liší. Ty rozdíly jsou zdánlivě malé, přesto však ve svých důsledcích dosti podstatné.

     Myšlenka malých dětských klubů je myšlenkou velmi významnou. I když se v dnešní době hovoří o krizi klubového hnutí, právě dnes je jeho význam větší než kdy jindy. Kluby se však musí vyvíjet společně s dětmi.
     Mnoho dětí má nechuť být někde organizovány. Co s tím dělat. Děti chodí do specializovaných kroužků (počítače, karate, fotbal, tenis,...), učí se jazyky v jazykových školách či jiných jazykových kroužcích. Podstatně méně z nich je však organizováno v dětských organizacích, které k dětem přistupují komplexněji. Receptem na tento problém jsou právě malé dětské kluby. Děti se přirozeně seskupují do part. Tyto party se potulují po ulicích a záleží na tom, jakou si najdou náplň volného času. Buď to může být náplň pozitivní, budou hrát nějaké hry - např. Pogy či jiné, na které najdou inspiraci v knihách či časopisech nebo budou něco sbírat (známky, kartičky hokejistů apod.). Druhou možností je, že si party najdou činnost negativní. Budou se nudit a budou zkoušet různá "dobrodružství", které třeba začnou kouřením, potom zvoněním na zvonky, dále pak rozbitím skleněné výplně u autobusové čekárny městské hromadné dopravy nebo rozbitím telefonní budky. Co bude dál? Třeba ani toto neuspokojí dětskou touhu po dobrodružství a vše může pokračovat drogami, krádežemi, šikanou, rasistickými bojůvkami a kdo ví čím dalším.
     Jaký je vlastně rozdíl mezi partou a klubem? Ve své podstatě velmi malý. Parta je potenciálním klubem. Klub má navíc název, může mít i kroniku nebo nástěnku, při větším štěstí pak i klubovnu. Má ale hlavně smysluplnou činnost. A za takou činnost považujeme jakoukoliv činnost, která není škodlivá. Tato činnost děti rozvíjí, i když by se někomu zdálo, že si jen bezúčelně hrají. Různá činnost rozvíjí děti různě. Samozřejmě sbírání kartiček hokejistů rozvíjí děti méně, než třeba pátrání po historii nějaké události. Ale i to sbírání kartiček je velmi užitečné ve srovnání s tím, když jiná parta krade či dělá jinou škodlivou činnost.
     Kluby rozvíjí vlastní aktivitu dětí, která je nenásilným způsobem usměrňována dospělými, kteří tu jsou v různých rolích. Toto usměrnění se může dít prostřednictvím časopisu pro kluby, nebo prostřednictvím patrona klubu, který je doprovází na vzdálenějších výletech, kam by rodiče děti samy nepustily a nebo prostřednictvím guvernéra stovky klubů.
     Úkolem klubů je tedy zaplnit volný neorganizovaný čas dětí. Stoprocentní organizovanost volného času dětí není možná. Takové dítě by bylo doslova uštvané. Není možné, aby chodilo z kroužku do kroužku a mimo to se doma jenom učilo a zase šlo do dalšího kroužku. Volný čas na vyrelaxování je pro dítě nutností. A právě ten může velmi vhodně zaplnit jeho klub.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 07.10.2000
  • Článek zařazen do: Výchova
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 2895 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8271 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha