Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Zina je pondělí 29.11.2021Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Stále mladší děti začínají propadat alkoholu - pitím řeší své problémy

Alkoholismus mládež, ale v poslední době i dětí školou povinných, je problémem. Problémem o to větším, že jak vidno, neustále narůstá.

     Stále mladší lidé hledají řešení svých problémů v alkoholu. Šokující je přitom zjištění, že lékaři se v nemocnicích zcela běžně setkávají s opilými dvanáctiletými dětmi. "Každý měsíc přivezou na naše oddělení okolo čtyř dětí ve věku mezi dvanácti až patnácti lety, které jsou ve stavu naprosté opilosti," říká vedoucí lékař jednotky intenzivní péče brněnské Dětské nemocnice Zdeněk Doležel. Podle jeho slov byl takovýto počet v minulosti pouze vyjimkou. "Několik dětí se tady objevilo pouze na Velikonoce a na konci školního roku, kdy se bály špatných známek, určitě to ale nebyla běžná záležitost, jako je tomu dnes," dodává Doležel.
     Mladé opilce do nemocnice nejčastěji přivážejí policisté. "Nejvíce dětí podléhá alkoholu v pátek a sobotu, kdy se konají různé zábavy a diskotéky," říká jeden z brněnských městských strážníků, který však odmítá říci své jméno. "Většinou dítě dovezeme k jeho rodičům, někdy je však jeho opilost natolik vážná, že musíme zvolit převoz do nemocnice," dodává policista. "Sklony, řešit problémy a nezdary alkoholem, mají především děti ze sociálně slabých a narušených rodin," říká psycholog Karel Nováček. Podle jeho názoru žijí tyto děti ve velmi stressovém prostředí a ve chvíli, kdy se dostanou do problémů i ve svém okolí, mají tendenci k takzvaným útěkům od reality. "Alkohol se v takovém případě stává jejich nejbližším kamarádem," vysvětluje Nováček, který zároveň upozorňuje, že od alkoholu není daleko k drogám. "Pokud se nepodaří problémy dítěte vyřešit včas, je jen otázkou času, kdy přejde od alkoholu k jiným návykovým látkám."
     Podobného názoru je také Miloslav Fuček, náčelník Sdružení klubů správných kamarádů ČR, který se věnuje již několik let dětem z dětských domovů a sociálně slabých rodin. "Děti, které žijí v narušených rodinách nebo dětských domovech mají ke koketování s alkoholem mnohem blíž, než děti z normálně fungujících rodin. Do našich klubů dochází několik dětí mladších patnácti let, které s alkoholem už v minulosti koketovaly v partách," říká Fuček, který se domnívá, že nejlepší prevencí je nabídnout dětem smysluplné trávení volného času. Zkušenosti s tím, že mladí už v nízkém věku mají blízko k alkoholu, má také ředitelka havířovské základní školy Pionýrů Iva Chrobáčková. Na hřišti této školy totiž našli měští strážníci dvě žačky opilé tak, že se samy nedokázaly zvednout ze země. "Dívky nepatřily mezi naše žákyně, hranice požívání alkoholu se však neustále snižuje. Do restaurací chodí často bez rodičů i třináctileté děti a vždy se najde někdo, kdo jim naleje," řekla novinářům Chrobáčková. Mezi nejoblíbenější "dětské nápoje" patří rum, fernet a whisky.
     Děti, které se ocitají na intenzivní péči brněnské Dětské nemocnice, mají v krvi většinou okolo jednoho promile alkoholu a trpí poruchami vědomí. "Jejich život ohrožuje nejen otrava alkoholem, ale také možnost udušení se vlastními zvratky, hrozí i přejetí automobilem. V zimním období se navíc přidává nebezpečí zmrznutí," říká docent Doležel, podle kterého však existuje ještě jedno dlouhodobější nebezpečí. "Závislost na alkoholu vzniká u dětí mnohem rychleji než u dospělých, o to náročnější je potom ale její léčba," dodává Doležel.
     V nemocnici zůstávají mladí opilci většinou dva až tři dny, během této doby je jim proveden výplach žaludku a podávána infůze glukózy. Na programu je také pohovor s psychologem. Náklady na pobyt jednoho dítěte se pohybují okolo deseti tisíc korun. "V minulosti jsme vedli jednání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, aby pobyt dětí v nemocnici hradili jejich rodiče, bohužel zákon toto dosud neumožňuje," uvedl Doležel.
     A jak na to všechno reagují rodiče? "Dají se rozdělit do dvou kategorií, jedni z toho dělají rodinnou tragédii, mnohem početnější je však bohužel skupina těch, kteří jsou k tomu naprosto flegmatičtí a je jim to jedno," uzavírá Doležel.

  • Autor: Flášar René
  • Datum publikace: 07.10.2000
  • Článek zařazen do: Zkušenosti
  • Počet komentářů ke článku: 1
  • Článek si přečetlo 3925 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8131 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha