Náše seriál začal turistickou výstrojí, kde jsme si v úvodu vysvětlili rozdíly mezi výstrojí a výzbrojí a po té jsme probrali výstroj. Dnes se budeme bavit o turistické výzbroji obecně a též o vařičích.
Mezi turistickou výzbroj řadíme vše, čím jsme vyzbrojení proti přežití v přírodě - a to jsou stany,batohy, vařiče, spacáky, pro zimní turistiku můžeme přibrat lyžařské vybavení - běžky, hole, vosky apod. V zásadě platí skutečnost, že turistická výzbroj by měla být jen ta nejpotřebnější. Čím máme více věcí, tím se nám úměrně zvyšuje hmotnost zavazadel, což má za následek horší manipulovatelnost s naším břemenem, zejména na turistických výpravách, kde je každé to kilo navíc po určitém nachozeném kilometru velmi znát. S hmotností přímo závisí i kvalita; čím je např. vařič lehčí, o to musí být vyroben z kvalitnějšího materiálu, což se projeví i na jeho ceně. Hlavní parametry, které bychom měli brát v potaz při výběru turistické výzbroje jsou tedy:
1. hmotnost
2. kvalita
3. účelnost
4. cena
Turistickou výzbroj dělíme na:
a) individuální (např. spací pytel, jídelní miska)
b) skupinovou (např. stany, vařiče, pracovní nářadí)
Turistické vařiče
S ohledem na ochranu přírody v současné době omezujeme zakládání ohnišť na nejmenší možnou míru. Proto používáme co nevíce vařičů. Největší výkon mají benzínové vařiče. Snad nejlepší a částečně dostupné jsou německé vařiče firmy Juwel. Vzhledem k tomu, že u benzínových vařičů při neodborné obsluze hrozí nebezpečí výbuchu, smí tyto vařiče obsluhovat mládež jen za přítomnosti a pomoci vedoucího. Totéž platí pro obsluhu plynových vařičů na stálých táborech. Navíc je potřeba dbát na to, aby se tlaková láhev nedostala na přímé slunce - hrozí nebezpečí výbuchu.
Pro dětské oddíly lze doporučit jako nejlepší vařiče na tuhý nebo tekutý líh, jejichž provoz je celkem bezpečný. Jejich výhřevnost je však ve srovnání s vařiči benzínovými daleko menší.
Při práci s vařiči musí vedoucí dohlédnout na to, aby se nikdy nedolévalo palivo do rozpáleného vařiče. Hrozí nebezpečí vznícení a popálení manipulující osoby. Proto i zde je potřeba dohledu vedoucího. U lihových vařičů dáme raději přednost vařičům na pevný líh, kde je riziko menší a i bezpečnější přeprava a skladování lihu. S těmito vařiči mohou dět pracovat bez přímého dohledu vedoucího po předchozím poučení.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0035 sec. | Aktuálně máme v databázi 8387 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha