Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Jitka je neděle 05.12.2021Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Expedice Hook van Holland

Toto léto končí, všichni jsou plní zážitků z nejrůznějších akcí a akciček. Někdo může i v této době již přemýšlet nad tím jak vyplnit příští prázdniny. Co takhle jet někam do zahraničí… My jsme tento rok byli v Holandsku a tak se s vámi hodlám podělit o některé zážitky.

     Původní plán jet do Nizozemí na kolech již z Čech se zredukoval na cestu autobusem. Kola měla přijít ke slovu až tam v půjčovně. Podle zpráv je možnost si půjčit kolo v půjčovně a vrátit ho v jiné půjčovně někde na druhém konci země. Jeho dopravu měla zajišťovat dráha. Z tohoto omylu nás nakonec vyvedlo skutečně zapůjčení kol. Bicykl jsme museli vrátit do té samé půjčovny, kde byl zapůjčena a navíc to byla klasická městská kola s jednou rychlostí a řidítky postavenými dost vysoko. Nezbylo nám nic jiného a tak jsem tyto přístroje zapůjčili. Po krátkém zjišťování všech funkcí bicyklů (Krom pohybu po dvou kolech v závislosti na šlapání jsem žádnou neobjevili.) a naložení bagáže se naše první nejisté "šlápy" rozběhly po silnicích nejníže položené země na světě.
     Holandsko je velmi "upravená" země. Myslím tím to, že veškeré lesy (a není jich moc) jsou čištěné, louky kosené a pole téměř všude. Dokonce i tráva podél všech silnic je kosena na výšku anglického trávníku. S tím se u nás nesetkáte. Asi i s těchto důvodů je zde zakázáno stanování mimo kempy a tak i my jsme museli stanovat v těchto zařízeních. Cena za jednu osobu a noc se pohybovala v průměru kolem 10 NLG (guldenů). A je také pravdou, že tábořiště najdete na každém kilometru silnic a cest.
     Za velkou zmínku stojí i cyklistika. Holandsko je v tomto směru velmoc. U každé silnice je vždy vidět vedlejší pruh pro cyklisty a to ne jen vyznačením na silnici, ale dost často i zvláštní komunikací zcela oddělenou od silnice. Na těchto stezkách je vlastní orientační značení cest podobné tomu, které známe z automobilismu a díky tomu téměř nemůžete zabloudit. Jednou z velkých předností nizozemského terénu je absence kopců, tak jak je známe u nás. Zde naleznete kopce pouze při nájezdu na most, nebo k jiné silnici. Příjemné je i ten fakt, že pokud jedete do kopce, tak zákonitě pojedete i z kopce :o)).
     Naše výprava si stanovila za cíl poznat hlavní metropole této květinové země. Z Rotterdamu se naše kroky ubíraly do Haagu a pak až do Amsterdamu. Hlavním cílem naší cesty bylo ale první holandské národní jamboree (sraz skaut). Podařilo se nám tu potkat a poklábosit s českou výpravou a ozkoušet si některé aktivity z bohaté nabídky subkempů. Bylo velmi příjemné se setkat s tolika lidmi z nejrůznějších konců světa, kteří se řídí stejnými myšlenkami a ideály.
     Lidé mají v Holandsku velmi přátelskou povahu a umí vždy poradit. Při cestě do těchto končin stačí umět anglicky a máte jistotu, že se domluvíte, jelikož většina Nizozemců ovládá svou mateřštinu a angličtinu. Naposled se vrátím ke kolům, které tu jsou opravdu nejčastějším dopravním prostředkem a jezdí zde na nich všichni. Od nejmladších po nejstarší babičky a dědy.
     Naše cesta byla naplánovaná na 7 dní čistého času a poslední den právě nastal. My zcela s přehledem a zkušeně "přebrodili" křižovatku u autobusového nádraží a já si vzpomněl, jak jsme se tu před týdnem plácali…je to pěkný pocit poznat nové lidi, kraje a zvyky.

  • Autor: Yilma David
  • Datum publikace: 13.09.2000
  • Článek zařazen do: Prima akce
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 2567 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0030 sec. | Aktuálně máme v databázi 8131 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha