Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Alan a Sylva je neděle 14.08.2022Novinky

Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Znáte knoflíkovou kopanou?

Máte rádi fotbal? No jo, ale co když prší? V dešti se nikomu hrát fotbal nechce. Pro ten případ tu je zajímavá stolní hra, která se jmenuje knoflíková kopaná a která je fotbalu velice podobná.

     Knoflíková kopaná, které se taky někdy říká "Cvrnkaná", se u nás hraje už asi od roku 1920. Hrála se v různých podobách. Nejvíce zaujala skupinku lidí, která zaločila Českou ligu hráčů knoflíkové kopané (ČLHKK), která tyto pravidla sjednotila a stala se tak oficiálním pořadatelem celostátních i nižších soutěží a turnajů včetně mistrovství republiky.
     Jde o hru, při níž se dva soupeři snaží na hrací ploše pomocí svých 11 hracích figur a cvrnkání dopravit míč, který tvoří kovové kolečko, do soupeřovy branky. Hráči při ní mají možnost prokázat své technicko-kombinační schopnosti a tvůrčí myšlení. Je to hra, jejíž pravidla jsou velmi podobná pravidlům skutečného fotbalu.
     Pokud vás knoflíková kopaná zaujala, a uvažujete o tom, ji hrát, pak se můžete obrátit na ČLHKK, kde vám rádi poskytnou bližší informace. Můžete napsat přímo prezidentovi sdružení a několikanásobnému mistru republiky Jardovi Jaruškovi. On vám řekne, jestli ve vašem místě bydliště působí nějaká oblastní liga, do které by jste se mohli zapojit. Jejím prostřednictvím se můžete přihlásit do ČLHKK. Pokud máte více kamarádů, kteří mají zájem knoflíkovou kopanou hrát, můžete si založit i svoji oblastní ligu. To může být třeba dětský klub, oddíl nebo jeho družina a nebo i početnější rodina. V rámci své oblastní ligy budete hrát ligu, z které postoupí hráči na Extraligu, která se koná jednou ročně a kde si změříte své síly s kamarády z jiných oblastních lig.
     V ČLHKK jsou především děti a mládež, ale hrají zde i dospělí. Takže může hrát opravdu celá rodina - děti, rodiče, ale i prarodiče. Výroba hracích figur je jednoduchá, buď si je můžete vyrobit sami doma a nebo si je objednat přes ČLHKK, kam si můžete napsat o ceník.
     Základními soutěžemi jsou mistrovství republiky, což jsou jednotlivé oblastní ligy, které vrcholí jednou ročně Extraligou, Český pohár, soutěže Grand Prix a samostatné a propagační turnaje. Každý hráč hraje pouze to, co chce, účast na turnajích není povinná. Extraliga se hraje v kategorii žáků, juniorů a seniorů. V Českém poháru se spolu utkávají vítězové oblastních pohárů, které si samy zvolí hrací systém. V soutěži Grand Prix je ročně 12 turnajů a hráči získávají body za umístění v jednotlivých turnajích. Samostatné a propagační turnaje jsou pouze doplňkem činnosti.
     Každý člen ČLHKK sice platí registrační poplatek, ale za to zdarma obdrží kalendář všech turnajů. ČLHKK vydává jednou za dva měsíce vlastní časopis Fanda, který obdrží každá oblastní liga zdarma. Mohou si ho ale předplatit i jednotliví členové ČLHKK. ČLHKK neorganizuje pouze turnaje v knoflíkové kopané, ale i výlety do přírody a vycházky po zajímavých místech našich měst. Pro mladší zájemce je v létě putování po krásách naší vlasti.
     Pokud chcete poznat knoflíkovou kopanou z blízka, můžete se nezávazně podívat na kterýkoliv otevřený turnaj a tam se buď jenom dívat a nebo si i zkušebně zahrát. Veškeré informace vám rád podá Jarda Jarušek. Tak neváhejte a napište mu a přijďte si zahrát. Pro zimní nebo deštivé večery je to opravdu dobrá zábava.

  • Autor: Lorenc David
  • Datum publikace: 26.08.2000
  • Článek zařazen do: Volný čas
  • Počet komentářů ke článku: 1
  • Článek si přečetlo 2584 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0031 sec. | Aktuálně máme v databázi 8168 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha